Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (1.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe negatif açılışla başlayan Bist100, gösterim boyunca zayıf seyrini koruyan BIST100, 1300,0 desteği altında da kalarak günü %3,4 değer kaybıyla 1283,58 puanla kapattı. Güne reaksiyon ile başlamasını beklediğimiz Bist100te 1300,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1310,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1272,0 ilk takviye olmak üzere 1260,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise dün 7,7440’a kadar geri çekildi. 10 günlük aktif yaklaşık 7,81 üzerinde tutunmayı başaran kurda, 7,84’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 7,96’ya terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,75 desteği altında 7,63’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Dün yapılan yapılan görüşmelerde uzlaşı sağlanamaması üzerine normal şarTürk Lirasıarda bugün yapılması gereken OPEC toplantısı Perşembe gününe ertelendi. Pazar günü gerçekleştirilen ön görüşmelerde, üretim kesintilerinin devamına, Birleşik Arap Emirlikleri ile Kazakistan karşı çıkmıştı. Uzlaşı sağlanamaması durumunda, daha önce kesintiye gidilen 1,9 milyon varil petrol günlük olarak yeniden üretime sokulacak. Bu durumda petrol fiyaTürk Lirasıarında bir süre terakki görülmesi sürpriz olmayabilir.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Kasım ayı İmalat PMI sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem 53,9 olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya PMI ve İşsizlik Oranı Değişimi sonuçleri açıklanacak. Ardından Euro Bölgesi Kasım ayı TUFE sonuçsi ABD ISM İmalat PMI sonuçlerini takip edeceğiz. TUFE rakamında bir değişiklik beklenmezken, ABD PMI rakamında düşüş görülebilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’in Caixin İmalat PMI anketini olasılıklerin üzerinde gerçekleşmesi ve Avustralya Merkez Bankasının faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi ile Asya piyasalarında artı hava hakim. Avrupa piyasaları da aşı ile ilgili olasılıklerin artması ile açılışta yukarıda olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası pozitif seyrediyor.

 EUR/USD ise dün gösterim kapanışı ardından önemli direnç düzeysi 1,20’i test etti. Bu düzey üzerinde tutunmayı başaramayan paritede düzeltme hareketi görüldü. 1,1925 düzeysine kadar geri çekilen Eur/Dolar, an itibariyle de 1,1960’dan işlem görüyor. Bu düzey üzerinde kalınması halinde yeniden 1,20 direnci test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1944’ü takviye olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir