Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (10.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında gelen alımlarla 1552,0 düzeysine kadar terakki kaydetti. Ardından kar satışlarıyla karşılaşmış olsa da toparlanmayı başaran BIST100 günü %0,60 değer kazancıyla 1544,0 puanla kapattı. Yeniden 22 günlük harekeTürk Lirasıi ortala üzerinde kapamayı başaran Bist100te artı açılış bekliyoruz. 1552,0’i direnç olarak takip edeceğimiz Bist100te, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1560,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1539,0 ilk takviye olmak üzere 1520,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, tepki terakkileri sonucu 7,14 düzeysini test etmiş olsa da, bu düzey üzerinde sürekli olamadı ve yeniden geri çekildi. An itibariyle 7,06’dan işlem gören kurda 7,03 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde 7,00’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 7,16 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgınının etkilerine yönelik 1,9 trilyon dolarlık ekonomik kurtarma paketini görüşmek üzere ülkenin önde gelen şirkeTürk Lirasıerinin üst yöneticileriyle buluştu. Altyapı yatırımları ve asgari ücreti de ele alacaklarını belirten Biden, iş insanlarının düşüncülerini merak ettiğini, ekonomik kurtarma paketi konusunda DemokraTürk Lirasıar ve bazı Cumhuriyetçilerle ortak zemini bulduklarını bu nedenle iyimser olduğunu sözlerine ekledi. Biden’ın uzlaşmacı ve yapıcı tutumu piyasalar açısından olumlu karşılanabilir. Ancak ilerleyen dönemlerde küresel güçlerle gerçekleştireceği görüşmeler de yol haritası bakımından merak konusu olmayı sürdürüyor.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Kasım ayı işsizlik oranı açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim başında Almanya Ocak ayı TUFE sonuçsi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ABD tarafında Ocak ayı enflasyon sonuçsi ve Toptan Stoklar sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Çin’den gelen enflasyon sonuçsinin olasılıklerin altında kalmasıyla karışık bir seyir izliyor. Ancak genel olarak artı hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta hafif pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, düşüş trend direnci 1,2075 üzerinde tutunmayı başararak yeniden terakki trend kanalına girebildi. 22 günlük aktif yaklaşık 1,2107’nin de üzerinde işlem gören paritede 1,2180’i sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde yeniden 1,2350-1,2400 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2090 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten