Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (10.06.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne hafif pozitif başlamasının ardından yatay seyrinde devam etti. Kısa ve orta aktif yaklaşıkların yukarı doğru kesmeye başladığı BIST100, günü %0,11 değer kazancıyla 1449,1 puanla kapattı. Güne yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz Bist100te 1460,0-1465,0 bandını sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 50 günlük aktif yaklaşık1434,0 ilk takviye olmak üzere 1426,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, şubat ayından itibaren oluşan terakki trend kanalı alt bandı 8,63 desteği altında işlem görmeye devam ediyor. Bu düzey üzerinde yeniden kalınamaması halinde kurda 22 günlük aktif yaklaşık 8,50’ye gevşeme devam edebilir. Olası terakkilerde ise 8,63 ilk direnç olmak üzere 8,70-8,75 bandına terakki hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Joe Biden’ın ilk yurt dışı ziyaret programında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeyi öncelik edindiğini belirterek, 14 Haziran’daki görüşmenin “yüz yüze diplomasi için bir fırsat” olacağını vurguladı. Psaki, söz konusu görüşmede masada hangi konuların olacağı sorusuna ise “Küresel toplumu etkileyen bölgesel güvenlik konularını görüşeceklerine eminim, aynı şekilde Kovid-19 ve ekonomi de konular dahilinde olacaktır. Görüşme zamanı yaklaştıkça elimizde daha çok detay olacaktır.” yanıtını verdi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında işsizlik oranı sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğleden sonra ECB faiz kararını açıklayacak. Kararda herhangi bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Ardından ise haftanın en önemli sonuçsi olarak karşımıza çıkan ABD mayıs ayı enflasyon sonuçsi yayınlanacak. Önceki dönem %0,9 olarak gerçekleşen çekirdek enflasyonda olasılık %0,4 olarak gerçekleşmesi.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD enflasyon sonuçsi öncesi güne temkinli başlaması bekleniyor. Asya piyasalarında ise artı hava hakim. Amerika vadelileri de dünkü gösterim kapanışı sonrası aşağıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, bugün açıklanacak olan ECB faiz kararı ve ABD mayıs ayı enflasyon sonuçleri öncesi zayıf bir izlenim sergilemekte. 22 günlük aktif yaklaşık 1,2180 düzeysi altında kalındığı sürece aşağı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz paritede 1,2110 takviye olarak takip edilebilir. Olası terakkilerde ise 1,2180 üzerimde 1,2250-1,2260 bandı yeninden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten