Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (11.01.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başında gelen alımlarla yeniden terakki kaydetti ve haftayı en yüksek düzey tazeleyerek %1,2 değer kazancıyla 1540,6 puanla kapattı. Haftaya hafif negatif bir açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1520,0’i takviye olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1500,0’e düşüş hız kazanabilir. Olası terakki trendinin devamı halinde ise 1570,0’i direnç olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz hafta 7,24’ü test etmesinin ardından bir miktar toparlanma yaşadı. Haftaya pozitif bir başlangıç yapan kur, an itibariyle 7,4360’da işlem görüyor. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 7,50-7,55 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,40 desteğini yakından izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Meclisteki DemokraTürk Lirasıara gönderdiği mektupta, 6 Ocak’taki Kongre presnından sorumlu tuttukları Trump’ın azil sürecine ilişkin izleyecekleri yöntemden bahsetti. Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Başkan Donald Trump’ın görevden alınması sürecini işletmemesi durumunda azil sürecine derhal başlayacaklarını açıkladı. Pelosi bunun için bugün meclise bir tasarıyı gündeme getireceklerini belirtti. Bu durum bu hafta piyasalar üzerinde bir miktar pres oluşturabilir. Ancak 20 Ocak’ta başkanlığı kesin olarak devredileceğini hatırlatmakta fayda var.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Cari İşlemler Dengesi ve Ekim ayı İşsizlik Oranı sonuçleri açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saatinde Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni sonuçsini takip edeceğiz. Önceki dönem -2,7 olarak açıklanan sonuçde piyasa olasılıksi 0,4.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları koronavirüs mutasyon sonrası vaka sayılarının arttırılması endişesiyle haftaya karışık bir seyirle başlaması bekleniyor. Asya piyasaları da Çin’den gelen enflasyon rakamlarının olasılıklerin üzerinde gerçekleşmesi ile karışık seyretmekte. Amerika vadelileri ise Cuma gösterim kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, Cuma terakki trend kanalı alt bandı 1,2265 desteği altında kalarak 22 günlük aktif yaklaşık 1,22’ye geri çekildi. An itibariyle de bu düzeynin altında işlem gören paritede zayıf görünüm bir süre devam edebilir. 1,2180 desteğini yakından takip edeceğimiz Eur/Dolar’da, bu düzeynin altında kalınması halinde 1,2080’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1,2245’i direnç olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten