Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (11.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne artı açılışla başlamasının ardından gösterim boyunca zayıf bir görünüm sergiledi. 1536,0 düzeysinden reaksiyon görülen BIST100 günü %0,20 değer kazancıyla 1547,1 puanla kapattı. Güne artı açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1560,0’ı direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1580,0- 1585,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1538,0’i takviye olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, dün 7,03’ü yeniden test etti. Bu desteği yakından takip edeceğimiz kurda desteğin altında kalınması halinde 7,00 sonraki takviye olarak takip edilebilir. Olası terakkilerde ise 10 günlük aktif yaklaşık 7,1320 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed Başkanı Powell, iş gücü piyasasının güçlü olmaktan oldukça uzak olduğunu belirterek, takviyeleyici para politikasının devam edeceğinin sinyalini verdi. İşsizlik oranının Nisan 2020’de yüzde 14,8’e çıkmasının ardından ocak ayında yüzde 6,3’e gerilediğini anımsatan Powell, salgınının iş gücüne katılım oranında 1948’den bu yana en büyük yıllık düşüşe neden olduğuna işaret etti. Gelecek aylarda enflasyon okumalarında muhtemelen bir artış görüleceğine işaret eden Powell, buna fazla anlam yüklenmemesi gerektiğini anlattı. Powell, ekonominin normale dönmesiyle bir “harcama paTürk Lirasıaması” görülebileceğini belirterek, bunun sürekli olmasını beklemediğini ifade etti.

 ABD Başkanı Joe Biden, başkan sıfatıyla ilk kez Çin lideri Şi Jinping ile görüştü. Biden görüşmede Xi’ye Çin’in Sincan eyaletindeki insan hakları ihlalleri ve “zorlayıcı ve adil olmayan ekonomik uygulamalarından” endişe duyduğunu dile getirdi. Biden’ın Çin’le ilişkilerde Amerikan halkının çıkarlarını gözeterek “pratik ve sonuç odaklı” bir yaklaşım izleyeceği de açıklamada yer aldı.

 Yurtdışı sonuç gündeminde gösterim sonlarına doğru ABD tarafında Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları açıklanacak. Önceki dönem 779bin olarak gerçekleşen sonuçde piyasa olasılıksi 757bin.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Japonya Milli Gün, Çin ise Bahar Festivali nedeniyle kapalı olacak. Diğer Asya Bist100lerinde ise artı hava devam ediyor. Avrupa piyasalarında ise dünkü kayıpların ardından reaksiyon bekleniyor. Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından karışık bir seyir hakim.

 EUR/USD ise, 22 günlük aktif yaklaşık 1,21 üzerinde tutunmaya devam ediyor. 1,2150’i direnç olarak takip edeceğimiz paritede, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1,2190-1,22 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2070 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten