Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (11.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne yatay başlamasının ardından, gösterim başlarında alımların güç kazanmasıyla terakki kaydetti. 1550,0-1550,0 bandı üzerinde tutunmayı başaran BIST100 günü %1,02 değer kazancıyla 1564,9 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1570,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1582,0 zirvesi yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1553,0 ilk takviye olmak üzere 1542,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün ABD şubat ayı enflasyon rakamlarının olasılıklerin altında gerçekleşmesiyle sert düştü. 10 günlük aktif yaklaşık 7,49’u takviye olarak takip edeceğimiz kurda, bu düzeynin altında kalınması halinde 7,42’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 7,58’i direnç olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının birçok sektör ve ülke için hala önemli bir kredi riski oluşturduğunu belirterek, salgının azaldığı ancak Kovid-19’un ortadan kalkmayacağına dikkat çektiği açıklamada, çoğu ekonominin 2022’ye kadar salgın öncesi faaliyet düzeylerine dönemeyeceğini bildirdi. Açıklamada, salgın hafifledikten sonra politika eylemlerinin ekonomik faaliyeti ve finansal piyasaları takviyelemeye devam edeceği aktarıldı.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında ocak ayı cari işlemler dengesi sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem 3,21mlr dolar açık veren sonuçde piyasa olasılıksi 1,62mlr dolara gerilemesi.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde ECB faiz kararını açıklayacak. Piyasa faizlerde herhangi bir değişiklik beklemiyor. Ardından ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları sonuçsini takip edeceğiz. Geçtiğimiz hafta 745bin olarak gerçekleşen sonuçde olasılık 725bin.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, ABD teşvik paketinin tasdiklemelanması ve 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışın hız kesmesi ile beraber terakki kaydetmeye devam ediyor. Avrupa piyasaları da öğleden sonra açıklanacak olan ECB faiz kararı öncesi güne pozitif başlangıç yapabilir. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı ardından Nasdaq hariç yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, ABD şubat ayı enflasyon datasının olasılıklerin altında gerçekleşmesiyle toparlanma gösterdi. 100 günlük aktif yaklaşık 1,20’yi direnç olarak takip edeceğimiz paritede, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1,2060 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,19 desteğinin altında 1,1850’ye düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten