Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (11.06.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, öğleden sonra açıklanan ABD enflasyon datasına kadar sakin bir seyir izledi. Veri sonrası yeniden terakkie geçen BIST100, günü %0,52 değer kazancıyla 1456,6 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1465,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzey üzerinde kalınması halinde ise 1490,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1443,0 ilk takviye olmak üzere 1432,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün ABD enflasyon datası öncesi de gevşeme eğilimi göstererek 22 günlük aktif yaklaşık 8,50 altına geri çekildi. Şubat ayından gelen terakki trend kanalı altına da sarkan kurda, 8,50 üzerinde sürekli olunamadığı sürece 8,31’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 8,50 ilk direnç olmak üzere 8,60-8,62 bandı yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kovid-19 salgını süresince güçlü küresel talebin gelişmekte olan ekonomilerdeki ihracatçılara yardımcı olduğunu belirtti. Açıklamada, geçen yıl küresel ürün talebindeki artışın bazı gelişen ekonomilerin cari açıklarının kapatılması için takviyeleyici olduğu ancak salgın sonrasında talep kalıplarının normalleşmesiyle bu durumun devam etmeyebileceği belirtildi. Salgına ilişkin konuların gelişen ekonomilerdeki seyahat ve turizm gibi sektörlerdeki toparlamayı geciktirebileceği belirtilen açıklamada, gelişen ekonomilerdeki uluslararası turist sayısında son dönemde bir miktar artış görülmesine karşın sayının halen salgın öncesi dönemin altında olduğu bildirildi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Nisan ayı Sanayi Üretimi sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %0,7 olarak gerçekleşen sonuçde olasılık -0,5%.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim sonlarına doğru ABD Michigan Tüketici Güven Endeksi sonuçsini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, dün ABD enflasyon sonuçsi ardından piyasalarda görülen en yüksek düzey düzeyler Asya piyasalarında da pozitif karşılandı. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası Dow Jones harici yukarıda seyretmekte.

 EUR/USD ise, dün ECB’nin faizleri sabit bırakması ve ABD enflasyon datasının olasılıklerin bir miktar üzerinde gelmesi ile sert düşüş gösterse de ardından toparlanmayı başardı. 22 günlük aktif yaklaşık 1,2185 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz paritede 1,2240-1,2250 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2143 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten