Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (11.09.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında kar satışlarıyla karşılaşarak terakki trend kanalı alt bandı 1093,00 düzeysine kadar geri çekildi. Her ne kadar bu düzey üzerinde tutunmayı başarsa da önemli direnç düzeysi 1105,00 üzerinde sürekli olamayan BIST100 günü %0,06 ekside 1099,06 puanla kapattı. 1100,00 düzeysi üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1108,00 trend direncini yakından takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1097,00 desteği altında 1090,00’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, diğer ülke para birimleri ile birlikte TL karşısında da güç kaybetti. 7,4025 düzeysine kadar geri çekilme görülen kurda, gösterim sonlarına doğru toparlanma görüldü. An itibariyle 7,45’in hemen üzerinde işlem gören Dolar/TL’de 7,43 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu düzey altında kalınması halinde 7,38-7,39 bandında düşüş devam edebilir. Olası tepki terakkilerinde ise 7,50 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Türkiye ile AB arasındaki görüşmelerin her iki taraf için faydalı olduğunu düşünüyorum. Ekonomi ve enerji alanında ortak ajanda tekrar ortaya çıkabilir.” dedi. Macron, Doğu Akdeniz konusunda AB üyesi ülkelerin egemenliklerine ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesi ve tansiyonun düşürülmesi için ortak bir plan belirlediklerini söyledi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Temmuz ayı cari denge sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem 2,93mlr dolar açık sonuçlen cari hesapta olasılık 2,0mlr dolara gerilemesi.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Eurogroup toplantısı gerçekleşecek, ardından ABD tarafında Ağustos ayı çekirdek TUFE ve akşam saaTürk Lirasıerinde federal bütçe dengesi sonuçsi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Asx ve Kospi Bist100i hariç artı hava hakim. Ancak ABD teknoloji hisselerindeki satışın tedirginliği devam etmekte. Avrupa piyasaları da açılışta hafif pozitif olması beklenirken, Amerika vadelilerinde dünkü gösterim kapanışı ardından negatif hava hakim.

 EUR/USD ise, dün ECB faizleri sabit bırakması ardından, başkan Lagarde’ın Euro’nun fiyatı hakkında bir hedefi olmadıklarını açıklaması ile terakkie geçti. 1,1917’e kadar terakki kaydeden parite bu düzey üzerinde sürekli olamayarak geri çekildi. An itibariyle de 22 günlük aktif yaklaşık 1,1844’ün hemen altında işlem görmekte. Bu düzeynin geçilmesi halinde yeniden 1,20’ler hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1810 takviye olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir