Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (11.11.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne negatif açılışla başlamasına rağmen, gösterim başlarında toparlanmayı başardı. Tarihi zirve olan 1245,0 düzeysini test eden BIST100 günü %0,93 değer kazancıyla 1243,0 puanla kapattı. Güne hafif artı açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1270,0 ilk direnç olmak üzere 1300,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1223,0 desteği altında 1211,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL’de yüksek volatilite devam ediyor. Yenilenen ekonomi yönetiminden finansal istikrar yönünde mesajlar geldiği sürece kurda aşağı yönlü ataklar görebiliriz. Dolar/TL için 8,00 – 8,05 bandı önemli bir takviye alanı haline gelmiş durumda. Bu bant üzerinde 8,20 – 8,25 ve 8,50 dirençleri izlenebilir. 8,00 altında ise 7,60 – 7,80 ana takviye bandı izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten yapılan değerlendirmede, Türkiye Merkez Bankası’nda yaşanan son değişiklikleri ele alma konusunda temel unsurun politika kararları olacağı belirtildi. Değişikliklerin reform ajandasını güçlendirip güçlendirmeyeceğinin bilinmediğine vurgu yapan Fitch, yatırımcı güveninin ise para politikası konusunda daha hassas olduğunu ifade etti.

 ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Delaware eyaletinde, Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Trump yönetiminin, DemokraTürk Lirasıarın zaferini kabul etmemesinin ”dinamikleri değiştirmeyeceğini” vurgulayan Biden, Beyaz Saray’a geçiş süreçlerini tutarlı bir şekilde yürüttüklerini söyledi. Hatırlanacak olursa Trump seçimlerde usulsüzlük olduğunu ve bunun için mahkemeye başvuracağını açıklamıştı.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Eylül ayı Cari İşlemler Dengesi sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem 4,63mlr açık veren sonuçde piyasa olasılıksi 2,7mlr açık.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim sonlarına doğru ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Shanghai Bist100i dışında pozitif seyrediyor. Endekste teknoloji hisselerinin değer kaybı dikkat çekiyor. Avrupa piyasaları da güne karışık bir seyirle açılması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası Dow30 hariç hafif negatif seyretmekte.

 EUR/USD, Euro lehine momentumda zayıflama görüyoruz. 1,1910 direnci aşılamadığı sürece 1,1650 – 1,1750 desek bandının test edilme potansiyeli artacak. Biden ve ekibinin görevi devralması ve beklenen mali teşvikleri hayata geçirmesi geciktikçe (ki resmi süreç Ocak ayına kadar uzuyor) EUR lehine momentum sınırlı kalabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir