Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (12.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında 1580,0 düzeysini test etmesinin ardından geri çekildi. Alımların güç kaybetmesiyle satışların derinleştiği BIST100 günü %0,54 değer kaybıyla 1556,5 puanla kapattı. Güne reaksiyonyla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1572,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1580,0-1582,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1550,0’i ilk takviye olmak üzere 1520,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, 100 günlük aktif yaklaşık 7,43 düzeysine kadar geri çekilmesinin ardından toparlanma gösterdi. 10 günlük aktif yaklaşık 7,50’nin üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz kurda 7,57 direnç olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,43 takviye olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price düzenlediği günlük basın toplantısında Çin’in Hong Kong’un seçim sistemini değiştirme adımını “demokrasiye yönelik bir saldırı” olarak niteledi. Açıklamanın, Antony Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın 18 Mart’ta Çinli yetkililerle Alaska’da yapacağı görüşme öncesine denk gelmesi bir rasTürk Lirasıantımı bilinmiyor. Ancak önümüzdeki günlerde ABD-Çin arasındaki gerilimin yeniden artıp artmayacağı piyasalar üzerinde pres oluşturabilir.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Sanayi Üretimi sonuçsi yayınlanacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ekonomik Reform Paketi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim başında Almanya şubat ayı TUFE, ardından Euro Bölgesi Sanayi Üretimi, gösterim sonlarına doğru ise ABD tarafında şubat ayı UFE ve Michigan Tüketici Güveni sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, ABD Başkanı Biden’ın teşvik paketini tasdiklemelaması ve emtia fiyaTürk Lirasıarındaki düşüşün de katkısıyla Hang Seng Bist100i dışında pozitif seyrediyor. Avrupa piyasaları da açılışta yukarıda olması beklenirken, Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı ardından hafif pozitif seyretmekte.

 EUR/USD ise, Salı gününden beri tepki terakkileri sonucu 1,20’yi test etmeyi başardı. Ancak ABD tahvil faizlerin artış göstermesi ardından yeniden geri çekilen paritede 1,1955’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1,19’a düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 1,20’yi direnç olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten