Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (12.04.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe negatif açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarından itibaren zayıf görünümünü sürdürdü. 1400,0 desteği altına da kalan BIST100, günü %1,65 değer kaybıyla 1393,2 puanla kapattı. Güne yatay başlamasını beklediğimiz Bist100te 1400,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1430,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1373,0 ilk takviye olmak üzere 1360,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, sıkışma devam ediyor. 8,12-8,20 arasında dalgalanan kurda dolar Bist100i kaynaklı yukarı yönlü harekeTürk Lirasıenme görülebilir. 8,20’nin üzerinde kalınması halinde 8,28-8,30 bandında terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,12’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında 8,00-8,03 bandında düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed Başkanı Jerome Powell, Amerikan ekonomisinin çok daha hızlı büyümeye başlayacağını ve istihdamın hızlanmasını beklediklerini belirterek, ekonominin “dönüm noktasında” olduğunu ifade etti. Görünümün önemli ölçüde iyileştiğine işaret eden Powell, “Şu anda ekonomimiz için asıl risk hastalığın yeniden yayılmasıdır.” dedi. Powell, ekonominin korkulandan daha iyi performans gösterdiğini belirterek, toparlanma tamamlanana kadar ekonomiyi takviyelemeye devam edeceklerini yineledi. Powell, zaman içinde yaklaşık yüzde 2 enflasyon hedeflerini anımsatarak, bu hedeflin gerçekleşmesi halinde faiz artırımını o zaman düşüneceklerini belirtti.

 Yurtiçi sonuç gündeminde gösterim başında cari işlemler dengesi ve şubat işsizlik oranı sonuçleri açıklanacak. Önceki dönem 1,87mlr dolar açık veren sonuçde, olasılık 2,58mlr dolar açık.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen Euro Bölgesi Perakende satışlar ve akşam saaTürk Lirasıerinde ABD tarafında mart ayı bütçe dengesi sonuçleri açıklanacak

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında virüs vakalarında görülen artışla beraber düşüş görülmekte. Avrupa Bist100leri de açılışta karışık bir seyir izlemesi beklenirken, Amerika vadelileri Cuma gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, son birkaç gündür görülen terakkiin ardından bir miktar geri çekilme görülmekte. Yükseliş trend kanalı içinde hareket etmeye devam eden paritede 50 günlük aktif yaklaşık 1,1935’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1,20 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1850 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten