Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (12.10.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başında gelen güçlü alımlarla terakki kaydetti. 1158,00 direnci üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin ivme kazandığı Bist100 haftayı %1,32 değer kazancıyla 1165,70 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1170,0’ direncinin geçilmesi ile 1183,0’e terakki devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1160,0 ilk takviye olmak üzere 1153,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, Dolar/TL’de TCMB’nin TL fonlama maliyeTürk Lirasıerini yukarı çeken normalleşme adımları ve 22 Ekim PPK toplantısından faiz artırım olasılıklerinin artması yükselen kanal direncinden kâr satışları getirdi. Aşırı alım bölgesinden gerileyen kurda, kısa sürelide 7,70 – 7,74 bandından geçen kanal desteğine kadar geri çekilme mümkün. TCMB’nin normalleşme adımlarını sürdürmesi TL için takviyeleyici çalışmaya devam edebilir. 7,96 direnci üzerinde ise 8,00 – 8,20 bandı hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD senatosunda Temsilciler Sözcüsü Nancy Pelosi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin haftasonu görüşmelerine, Cumhuriyetçilerin kabul etmeyeceklerini söyledikleri, yaklaşık 2 trilyon dolarlık bir paket ile başlamaya hazırlanıyor. Pelosi, Cumartesi günü görüşmeler başlamadan önce yaptığı bir açıklamada Trump yönetiminin son teklifini “bir adım ileri, iki adım geri” olarak niteledi. Öte yandan ABD Başkanı Trump, koronavirüs tedavisinin ardından virüsten tamamen kurtulduğunu, kampanya faaliyeTürk Lirasıeri için kendini hazır hissettiğini açıkladı. Bu durumda ABD seçimleri ile ilgili kurulan senaryolarda seçimin erteleneceği ihtimalini büyük oranda kaldırmış bulunuyor.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Cari İşlemler Dengesi ve Temmuz ayı İşsizlik Oranı açıklanacak. Cari dengede önceki dönem 1,82 mlr açık sonuçlirken açıklanacak sonuçde 4,6 mlr açık sonuçlmesi bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları koronavirüste artan vaka sayılarının etkisiyle açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasalarında ise Nikkei Bist100i hariç artı hava hakim. Amerika vadelileri Cuma gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, ABD Başkanı Trump’ın Covid-19 enfeksiyonunu hızlı aTürk Lirasıatması ve ABD’de beklenen teşviklere ilişkin moral sonuçci gelişmeler doların küresel para piyasalarında genel olarak değer kaybetmesine neden oluyor. Bununla beraber, iki hafta önce 1,16’dan tepki vermeye başlayan paritede 1,18 üzerinde tutunma görüyoruz. ABD’de açıklanan makro sonuçlerde bozulma olmadığı ve küresel risk iştahını daraltıcı gelişmeler yaşanmadığı sürece paritede 1,20 civarına yönelim devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir