Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (13.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında bir miktar kar satışlarıyla karşılaşmış olsa da, ardından toparlanmayı başardı ve günü %0,87 değer kazancıyla 1549,5 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1570,0’i sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1525,0 ilk takviye olmak üzere 1500,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, 7,40 üzerinde tutmaya devam ediyor. Yatay seyri bir süre görebileceğimiz kurda 7,58-7,60 bandını direnç olarak izleyeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 7,40 desteği altında daha önce de test edilen 200 günlük aktif yaklaşık 7,31’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankası’nın St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren açıklamalarda bulundu. Bullard “Pandemiyi aTürk Lirasıatmak ve ortalığın sakinleştiğini görmek istiyoruz, bundan sonra bilanço politikamızı nasıl yöneteceğimize bakabiliriz” dedi. Rosengren ise yakın zamanda merkez bankasının devlet tahvilleri ile ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarının azaltılmasını tartışmayı beklemediğini söyledi.

 Fitch’ten yapılan açıklamada, Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki (KİK) yatırım kısıTürk Lirasıamalarının gevşetilmesinin sukuk piyasasında yüksek hacimlere katkı sağlayacağı belirtildi. KİK, Malezya, Endonezya, Türkiye ve Pakistan’dan 18 aydan uzun sürelili sukuk ihraçlarının 2020’de yüzde 1,9 azalarak 41,3 milyar dolar düzeysinde gerçekleştiği kaydedildi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Kasım ayı Sanayi Üretimi sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %10,2 olarak gerçekleşen sonuçde piyasa olasılıksi %9,6.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi Sanayi üretimi açıklanacak. Önceki dönem %2,1 olarak gerçekleşen sonuçde piyasa olasılıksi %0,2. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Aralık ayı TUFE rakamlarını takip edeceğiz. Akşam saaTürk Lirasıerinde ise Bej Kitap Raporu yayınlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında koronavirüs tedirginliğinin ışığında karışık bir seyir hakim. Avrupa piyasalarında yatay bir açılış bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı sonrası

 EUR/USD ise, son günlerde görülen düşüşün ardından dün bir miktar toparlanma yaşadı. An itibariyle 22 günlük aktif yaklaşık 1,2217’nin hemen altında işlem gören parite, bu düzeynin üzerinde tutunması halinde yeniden 1,2340-1,2350 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2183’ü takviye olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten