Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (13.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe durgun açılışla başlayan Bist100, gösterim başında satış pressıyla karşılaştı. Seans boyu zayıf görünümünü sürdüren BIST100 günü %1,24 değer kaybıyla 1375,9 puanla kapattı. Güne reaksiyon ile başlamasını beklediğimiz Bist100te, 1400,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1430,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1360,0’ı takviye olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, dar bantta dalgalanmaya devam ediyor. 10 günlük aktif yaklaşık 8,16’ı direnç olarak izleyeceğimiz kurda, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 8,22-8,25 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,12 ilk takviye olmak üzere 8,0’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyeleri ile bir araya gelerek, 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketini görüştü. Açıklamada, Biden’ın Kongre üyelerinin fikirlerini önemli bulduğu ve eylemsizliği bir seçenek olarak değerlendirmediği belirtilerek, görüşmenin iyi bir fikir alışsonuçşi niteliği taşıdığı kaydedildi. İlerleyen günlerde durumun gidişatı daha da neTürk Lirasıeşebilir.

 ABD’de New York İkinci Bölge Mahkemesi’ndeki Halkbank temyiz davasında, tarafların sözlü savunmalarını yaptığı duruşma sonucu Mahkeme heyeti karar açıklamadı. Temyiz mahkemesinin Halkbank’ı haklı bulması durumunda dava düşecek, banka aleyhine karar vermesi durumunda ise federal mahkemede davanın görülmesine başlanacak. Mahkeme heyeti duruşma sonunda, Halkbank’ın avukaTürk Lirasıarı ve savcılıktan yeni belge ve bilgi istemeyeceklerini kaydederek, sonuçlecek nihai kararı beklemeleri gerektiğini belirtti.

 Yurtiçi sonuç gündeminde gösterim başında şubat ayı sanayi üretimi sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %11,4 olarak açıklanan sonuçde piyasa olasılıksi %8,9.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen Euro Bölgesi Perakende satışlar ve akşam saaTürk Lirasıerinde ABD Zew ekonomik olasılıkler sonuçsi, ardından ABD mart ayı enflasyon sonuçleri açıklanacak. Daha önce %0,1 olarak gerçekleşen çekirdek TUFE’de piyasa olasılıksi %0,2.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarının genelinde terakki görülmekte. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından yatay seyrediyor.

 EUR/USD ise, son terakkiin ardından yatay seyrine devam ediyor. Günlük grafiklerde oluşan flama formasyonu sonucu 1,1920 direncini yakından takip edeceğimiz paritede, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde formasyon hedefi de olan 1,2120’e terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1875’i takviye olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten