Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (13.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında alımların güç kazanmasıyla terakkiine devam etti. 1070,0 direnci üzerinde de tutunmayı başaran BIST100 günü %1,09 değer kazancıyla 1178,35 puanla kapattı. Güne yatay bir açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1088,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin geçilmesi halinde ise 1205,00 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1170,00 ilk takviye olmak üzere 1141,00’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, terakki kanal direncinden yaşana geri çekilme sonrasında dengeli bir seyir izleniyor. Kısa vadede, TCMB’nin izleyeceği politikalar etkili olmayı sürdürecektir. Aşırı alım bölgesinden gerileyen kurda, kısa sürelide 7,70 – 7,74 bandından geçen kanal desteğine kadar geri çekilme alanı var. 7,96 direnci üzerinde ise 8,00 – 8,20 bandı hedeflenebilir. Günün ajandasında bulunan Türkiye sanayi üretimi ve ABD enflasyon sonuçleri kur üzerinde volatilite yaratabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Michel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Türkiye-AB ilişkileri ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler değerlendirildi. Erdoğan, görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerinin canlandırılması, AB’nin 18 Mart Mutabakatı kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi, Gümrük Birliği ve vize serbestisi konusunda ilerleme sağlanması gerektiğini ifade etti.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Ağustos ayı Sanayi Üretimi ve Perakende satışlar sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya Zew ekonomik olasılıkler ve ardından ABD Eylül ayı Çekirdek TUFE sonuçsini takip edeceğiz. TUFE sonuçsi önceki dönem %0,4 olarak gerçekleşmişken son sonuçde olasılık %0,2.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Çin ticaret datası ve virüs endişesi ile açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasaları da Çin ticaret datası sonrası zayıf bir seyir izliyor. Amerika vadelilerinde ise dünkü gösterim kapanışı ardından artı hava hakim.

 EUR/USD ise, Paritede 1,18 civarında salınımlar devam ediyor. Küresel risk iştahının güçlü kalması EUR lehine olsa da kısa sürelili EUR fonlama oranlarının negatif bölgede ve tarihi düşük düzeylerde olması paritede terakkileri limiTürk Lirasıiyor. 1,1800 üzerinde güç toplama amaçlı işlemler sürebilir. 1,1800 altında ise paritede momentum kaybı görebiliriz. Günün ajandasında bulunan Avrupa enflasyon ve ekonomik güven Bist100leri ile ABD enflasyon sonuçleri parite üzerinde volatilite yaratabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir