Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (13.11.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif başlamasının ardından 1304,0 düzeysine kadar terakki kaydederek tarihi zirvesini yeniledi. Ancak önemli direnç düzeysi olarak takip ettiğimiz 1300,0 düzeysi üzerinde tutunamayarak geri çekildi ve günü %0,58 değer kaybıyla 1271,75 puanla kapattı. Güne tepki hafif satıcılı başlamasını beklediğimiz Bist100te 1261,0’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1255,0’e geri çekilme devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1285,0 ilk direnç olmak üzere 1300,0’e terakki ivme kazanabilir.

 Dolar/TL’de volatilite azalırken gevşeme eğilimi devam ediyor. Ekonomi yönetiminde yeni yaklaşım ve reform mesajları TL lehine çok belirgin bir takviye yaratırken 19 Kasım PPK toplantısından yüksek oranda faiz artırımı olasılıkleri de artmış durumda. Dolar/TL’de buna paralel 7,20 – 7,40 takviye bandına kadar geri çekilme beklenebilir. 8,00 TL üzerine geri dönüş halinde ise kritik direnç 8,20 olacaktır.

Bugünün Gündeminde…

 Fed başkanı Powell, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Merkez Bankacılık 2020 Forumu’nda konuştu. COVID19’a yönelik aşı çalışmalarındaki gelişmelere temkinli yaklaşan Powell, aşıda sağlanan ilerlemenin sonuçlarını değerlendirmek için “henüz çok erken” olduğunu söyledi. Belirsizliğin devam ettiğine ve mali politikanın gerekliliğine işaret eden Powell, “Daha fazlasını yapmamız gerekeceğini düşünüyorum. Kongre’nin de mali politika konusunda daha fazlasını yapması gerekebilir.” ifadelerini kullandı.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Eylül ayı Sanayi Üretimi sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi GSYH 3çeyrek ve Dış Ticaret Dengesi sonuçlerini takip edeceğiz. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Ekim ayı UFE ve Michigan Tüketici Güveni sonuçleri öne çıkıyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında ABD’de artan virüs vakaları ardından zayıf bir izlenim sergiliyor. Avrupa piyasalarında ise dünkü satışların ardından durgun açılış görülebilir. Amerika vadelilerinde ise dün gösterim kapanışı sonrası negatif hava hakim.

 EUR/USD’de momentumda zayıflama devam ediyor. Uzun süredir 1,1600 – 1,1960 bandında yatay bir seyir izleyen paritede son dönemde bu bandın orta noktalarına yönelim ve denge arayışı izlenmekte. Bu kararsız seyrin, ABD’de Biden yönetiminin mali teşvikleri somut olarak hayata geçirmesine kadar devam etmesi mümkün.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir