Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (14.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne artı açılışla başlamasının ardından kar satışlarıyla karşılaştı ve 1545,0’e kadar geri çekildi. Seans sonlarına doğru toparlanmayı başaran BIST100 günü %0,63 değer kazancıyla 1559,3 puanla kapatarak yeni bir en yüksek düzeya imza attı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1575,0 direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1600,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1550,0 ilk takviye olmak üzere 1535,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 7,40 desteğini yeniden test etti ve an itibariyle de hemen üzerinde işlem görmekte. Bu düzeynin altında kalınması halinde 200 günlük aktif yaklaşık 7,31’e düşüş hız kazanabilir. Akşam saaTürk Lirasıerinde Fed başkanı Powell’ın açıklamaları sonrası dalgalanma görebileceğimiz kurda, yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerde 7,50-7,52 yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de Seçilmiş Başkan Joe Biden’i bugün açıklayacağı koronavirüs yardım paketinin büyüklüğü 2 trilyon dolar olması bekleniyor. Bazı kaynaklar paketin büyüklüğünün değişebileceğini söylüyor olsa da olasılık bir hayli yüksek. Pakette ailelere yapılacak doğrudan ödemenin büyüklüğünün yanı sıra, dağıtım ve diğer acil harcamalar için yerel yönetimlere sağlanacak yardım miktarı da değişebilecek maddeler arasında.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Konut Satışları sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem 112,5bin adet olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya yıllık GSYH büyüme sonuçsi açıklanacak. %5,1 daralma olması bekleniyor. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve akşam saaTürk Lirasıerinde Fed başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Çin ticaret datalarının olasılıklerin üzerinde gelmesiyle genel olarak olumlu hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta hafif pozitif olması beklenirken, Amerika vadelilerinde ise, Bide’ın açıklamasını beklediği 2 trilyon dolarlık yardım paketi ile artı hava hakim.

 EUR/USD ise, 1,2135 güçlü takviye olmaya devam ediyor. Hafta başından itibaren bu düzey üzerinde tutunmayı başaran paritede, tepki terakkileri görülmesi halinde 22 günlük aktif yaklaşık 1,2217’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin geçilmesi halinde ise yeniden 1,2350-1,2360 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2135 desteği altında 1,2085’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten