Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (14.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne artı açılışla başlamasının ardından yeniden negatif tarafa geçti ve 1352,0 düzeysine kadar geri çekildi. Bu düzey üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %0,18 değer kazancıyla 1378,3 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1400,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1430,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1373,0 desteği altında 1352,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, 8,10 desteğine geri çekilmesini ardından toparlanma çabası içinde. 10 günlük aktif yaklaşık 8,1450 direncini yakından takip edeceğimiz kurda, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 8,20-8,25 bandı yeniden hedeflenebilir. Yarınki TCMB faiz kararına kadar kurda yatay seyir devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,10 desteği altında 8,00’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı konusunda endişesini dile getirdi ve gerginliği azaltma çağrısında bulundu. Biden’ın görüşmede, Rusya’nın siber saldırılar ve seçimlere müdahale gibi eylemlerine karşılık olarak ABD’nin ulusal çıkarlarını savunma adına sert adımlar atacağının dile getirdiği aktarıldı. Bunun yanında Biden’ın, ABD’nin çıkarları doğrultusunda Rusya ile “istikrarlı ve öngörülebilir bir ilişki kurma” amacı olduğunun belirtildiği ve gelecek aylarda yeniden bir araya gelmek için teklifte bulunduğu bildirildi.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğlen Euro Bölgesi sanayi üretimi sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %0,8 olarak gerçekleşen sonuçden piyasa olasılıksi -1,1%. Ardından ABD tarafında ithalatihracat fiyat Bist100i sonuçleri yayınlanacak. Seans kapanış sonrası ise Fed başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin teknoloji hisseleri öncülüğünde Asya piyasalarının genelinde artı hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün bahsettiğimiz flama formasyonu tasdiklemeı sonrası terakki devam ediyor. Kısa, orta ve uzun sürelili aktif yaklaşıkların da üzerinde işlem gören paritede 1,20 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Formasyon hedefi olarak ise 1,2095-1,21 bandını izleyeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 50 günlük aktif yaklaşık 1,1940 takviye olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten