Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (15.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında alımların güç kazanmasıyla terakkiine devam etti. Yakından takip ettiğimiz 1400,0 direnci üzerinde tutunmayı başaran BIST100 günü %2,24 değer kazancıyla 1409,1 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te, 1430,0’u direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1445,0’e terakki devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1400,0 desteği altında 1382,0’e düğüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 8,03 düzeysine kadar geri çekilme görüldü. Bugün açıklanacak olan TCMB faiz kararına kadar sakin bir kur performansı görülebilir. Olası geri çekilmelerde 22 günlük aktif yaklaşık 8,00’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 7,80’e düşüş devam edebilir. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerde ise 8,1360 direnç olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed, “Bej Kitap” nisan raporunu yayımladı. Raporda, turizmle ilgili bildirimlerin daha iyimser olduğu belirtilerek, söz konusu iyimserliğin bahar tatili, COVID-19 salgınına ilişkin kısıTürk Lirasıamaların hafifletilmesi, aşılamanın artması ve doğrudan nakit yardımının etkisiyle dinlenme aktiviteleri ile seyahate yönelik talebin artmasıyla takviyelendiği aktarıldı.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başlarında mart ayı bütçe dengesi sonuçsi açıklanacak. Öğleden sonra ise merakla beklenen TCMB faiz kararını takip edeceğiz. Piyasanın geneli faizlerde herhangi bir değişiklik beklememekte.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğleden sonra ABD tarafında haftalık işsizlik maaşı başvuruları Philadelphia Fed imalat Bist100i ve mart ayı sanayi üretimi sonuçlerini takip edeceğiz. Özellikle sanayi üretiminde geçtiğimiz dönem %2,2 düşüş görülürken, bu dönem %2,8 artış beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarının genelinde kar satışları görülmekte. Ancak Avustralya işsizlik datalarının olasılıklerin üzerinde gelmesiyle Asx ve Kospi Bist100inde pozitif görünüm hakim. Avrupa piyasaları da açılışta karışık olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası hafif satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise, yakaladığı terakki ivmesini devam ettiriyor. 1,1990 düzeysine kadar terakki kaydeden paritede bu düzeynin üzerinde kalınması halinde daha önce de bahsetmiş olduğumuz flama formasyonu hedefi 1,2095-1,21 bandına terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 50 günlük aktif yaklaşık 1,1940 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten