Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (15.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne hafif artı açılışla başlamasının ardından alımların güç kazanmasıyla terakki trendine devam etti. Önemli direnç düzeysi üzerinde de tutunmayı başaran BIST100 günü %1,24 değer kazancıyla 1189,29 puanla kapattı. Her ne kadar güçlü duruşun devam edeceğini düşünsek de global piyasalarda görülen negatif görünüm, Bist100te pres unsuru oluşturabilir. Bu durumda yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamı halinde 1200,0-1205,0 bandını takip edeceğiz. Olası kar satışları karşısında ise 1180,5 ilk takviye olmak üzere 1171,50’e geri çekilme devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün tarihi düzeysi 7,9589’u test etmesinin ardından geri çekildi. 7,90 düzeysine kadar düşüş kaydeden kur gösterim kapanış sonrası yeniden toparlanmaya çalıştı. An itibariyle 7,9330’da işlem gören Dolar/TL’de 8,00-8,02 bandını sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 7,90 ilk takviye olmak üzere altında kalınması halinde 7,86’ya düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları video konferans yoluyla bir araya geldikleri toplantıda ekonomilerin kademeli olarak normale dönmesi ve politika eylemlerinin etkilerinin hissedilmeye başlanmasıyla küresel ekonomik faaliyetin toparlanma işareTürk Lirasıeri gösterdiği aktarıldı. Açıklamada, “Mali, parasal ve düzenleyici araçları kullanarak küresel ekonomiyi ve finansal istikrarı takviyelemek için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğimizi taahhüt ediyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başlarında Eylül ayı bütçe dengesi açıklanacak.

 Yurtdışı tarafında ise öğleden sonra ABD tarafında İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, Philadelphia İmalat Endeksi ve İthalat-İhracat fiyat Bist100i sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD’de teşvik umuTürk Lirasıarının azalması ve artan koranavirüs vakaları nedeniyle açılışta satıcılı olması bekleniyor. Asya piyasalarında da negatif hava hakimken Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası hafif satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise, mayıs ayından bu yana gelen terakki trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. Dün trend kanalı alt bandı 1,1720 düzeysini test eden paritede toparlanma görülüyor. 22 günlük aktif yaklaşık 1,1748 üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz paritede 1,1812’i sonraki direnç olarak takip edilebilir. Bu düzeynin üzerinde 1,20’ler yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1725 desteği altında 1,1614’e düşüş ivme kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir