Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (15.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında gelen güçlü alımlarla terakki kaydetti ve yeni bir en yüksek düzey daha kırarak günü %1,30 değer kazancıyla 1388,5 puanla kapattı. Güne negatif bir başlangıç yapmasını beklediğimiz Bist100te 1370,0’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1350,0’ye düşüş hız kazanabilir. Olası terakki trendinin devamı halinde ise 1395,0-1400,0 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise dün 7,93 düzeysine kadar terakki kaydetmesinin ardından geri çekildi. An itibariyle 7,8650’den işlem gören kurda, 22 günlük aktif yaklaşık 7,8140 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde 7,65’e düşüş hız kazanabilir. Olası terakki denemelerinde ise 7,93 üzerinde yeniden 8,00-8,03 bandı hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de beklenen 908 milyar dolarlık teşvik paketi sunuldu. Ayrıntılarına bakacak olursak tasarının ilk bölümü yaklaşık 300 milyar dolar tutarında küçük ölçekli şirkeTürk Lirasıere desteği, haftada 300 dolarlık işsizlik yardımlarının süresinin uzatılmasını ve aşı dağıtımı için yardımları içeriyor. İkinci bölümde ise DemokraTürk Lirasıarın talep ettiği 160 milyar dolarlık devlet yardımı ve Cumhuriyetçilerin talep ettiği üzere işverenleri pandemi sonrasında açılabilecek davalara karşı koruyan bir madde. Teşvik paketinin yetersiz bulunması ABD piyasalarında zayıf bir görünüme sebep oldu. Öte yandan Joe Biden’ın başkanlığı resmi olarak tasdiklemelandı ve Biden ABD’nin 46. Başkanı oldu.

 Yurtiçi sonuç gündemine gösterim başında Konut Satışları ve Kasım ayı Bütçe Dengesi sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğleden sonra ABD tarafında NY Fed İmalat Endeksi, ardından Kasım ayı Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanım Oranı sonuçleri açıklanacak. Sanayi üretiminde düşüş beklenirken kapasite kullanım oranın da artış beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Çin sanayi üretimi sonuçsinin olasılıklere paralel gelmesi ile satıcılı bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması beklenmekte. Amerika vadelileri teşvik paketinin yetersiz bulunması ile dünkü gösterim kapanışı sonrası %1’in üzerinde kayıp yaşamakta.

 EUR/USD ise, dün 1,2177 düzeysine kadar terakki kaydetti. Bu durum paritede ikili zirve formasyonu oluşturmuş olsa da, terakki trendi devam ediyor. Bu zirvenin geçilmesi halinde trend kanalı üst bandı 1,23 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2060’ı takviye olarak izleyeceğiz.

Model Portföy Güncelleme

EREGL’yi Model Portföyümüzden çıkarıyoruz. EREGL çelik fiyaTürk Lirasıarının son 3 ayda sert yükselmesinin verdiği takviyele, model tahvilümüze eklediğimiz Haziran ayından bu yana TL bazında %69 ve BIST100 Endeksine relatif olarak %33 getiri sağlamıştır. Artan çelik fiyaTürk Lirasıarı ile beraber önümüzdeki çeyreklerde karlılık görünümü iyileşse de, gelinen düzeyde kar realizasyonu yapmayı tercih ediyoruz. Mevcut küresel ekonomik görünüm kuvveTürk Lirasıi olmakla birlikte, pandeminin halen bitmemiş olması aşağı yönlü risklerin devam ettiğine işaret etmektedir. 2021 yılı tahminimize göre EREGL’nin FD/FAVÖK çarpanı 4.9x düzeysindeyken, tarihsel yaklaşık çarpan olan 5.3x düzeysine yaklaşmıştır. EREGL için 2021’de halen 1.60 TL hisse başına nakit temettü (%11.2 sonuçm) tahmin ediyoruz, fakat temettü ödeme kısıTürk Lirasıamasının 2021’de tekrar uygulanıp uygulanmayacağına yönelik belirsizlik sürmektedir. Hisse için 15.50 TL hedef fiyatımızı korurken, en son kapanış fiyatına göre %9 terakki potansiyeli tahmin ediyoruz.

Model Portföyümüz BIST100 Bist100ine göre yılbaşından beri %7 daha yüksek getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir