Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (16.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe durgun açılışla başlayan Bist100, 1566,0 düzeysine kadar terakki kaydetmiş olsa da, bu düzey üzerinde tutunamayarak geri çekildi ve günü %0,12 değer kaybıyla 1555,5 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle güne pozitif başlangıç yapmasını beklediğimiz BIST100’de 1566,0’yı direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 15820,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1550,0 ilk takviye olmak üzere 1530,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, gün içi dalgalanma devam ediyor. Dün 7,50 düzeysine kadar geri çekilen kur, ardından toparlanarak yeniden terakkie geçti. 7,52-7,54 bandında işlem gören Dolar/TL’de 7,50 desteğinin altında kalınması halinde 7,43’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 7,62 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta tasdiklemeladığı 1,9 trilyon dolarlık COVID-19 ekonomik yardım paketinin uygulanmasına ilişkin açıklamalarda bulunurken, 100 milyon kişinin de aşılanacağını belirtti. Aşılamanın artması, normalleşme sürecini hızlandırmasının yanı sıra ekonomik açıdan alınacak kararlarda neTürk Lirasıik sağlayabilir.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Şehirlerde mevcut uygulamanın devam edeceğini belirten Erdoğan, kısa çalışma uygulamasının mart sonunda sona ereceğini söyledi.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya Zew Ekonomik Beklentiler sonuçsi açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında Perakende Satışlar, İthalat-İhracat fiyat Bist100i ve şubat ayı Sanayi Üretimi sonuçlerini takip edeceğiz. Her iç sonuçde de önceki döneme göre düşüş yaşanması bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Fed’in Çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı öncesi pozitif görünümünü koruyor. Asya piyasalarında da artı hava devam ediyor. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, terakki trend kanalı alt bandında işlem görmeye devam ediyor. 1,20’nin altında kalındığı sürece zayıf görünüm görünümün devam edeceği paritede 1,19’u desteğinin altında 1,1830’a düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 1,20’nin geçilmesi halinde 1,2080’e sonraki direnç olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten