Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (16.09.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında terakkiine devam etti ve 1118,70 düzeysini test etti. Ancak gösterim sonlarına doğru sert satışla karşılaşan BIST100 Bist100i her ne kadar 1096,65’e geri çekilmiş olsa da toparlanmayı başardı ve günü %0,36 değer kazancıyla 1111,24 puanla kapattı. 50 günlük aktif yaklaşık üzerinde tutunmaya devam eden Bist100te 1122,00 bir sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1096,00’yı takviye olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, 7,50 direncini test etmeye devam ediyor. Dxy Bist100inde görülen zayıf görünüm devam ettikçe kurda sıkışma görülmesi sürpriz olmayabilir. Bu durumda oluşan yükselen takoz formasyonunda 7,4780 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde formasyon hedefi olan 7,24-7,26 bandında geri çekilme hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 7,53-7,54 bandı direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Dün akşam Philadelphia’da ABC News kanalına konuşan Donald Trump, koronavirüs salgınıyla mücadelesine dair gelen soruları yanıTürk Lirasıarken aşının kısa zaman içinde dağıtıma hazır olabileceğini söyledi. Aşıya ulaşmanın haftalar kaldığını söyleyen Trump, 3- 4 hafta içinde hazır olabileceğini belirtti. Kasım’da ABD seçimleri olacağı göz önünde bulundurulursa bu tür söylemlerin arttığı görülebilir. Bu nedenle aşı ile ilgili diğer ülkelerin haberleri piyasalar üzerinde daha etkili olması muhtemel.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda öğleden sonra konut fiyat Bist100i sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi ticaret dengesi sonuçsi yayınlanacak. Önceki dönem 21,2mlr avro olan sonuçde piyasa olasılıksi 12,6mlr avro. Ardından ABD tarafında perakende satışlar ve akşam saaTürk Lirasıerinde günün en önemli sonuçsi Fed faiz kararını takip edeceğiz. Piyasa faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini beklemekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Fed’in faiz kararı öncesi açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasaları da Japonya ticaret sonuçlerindeki toparlanma olasılıklerin üzerinde gerçekleşmesiyle karışık bir seyir izliyor. Amerika vadelilerinde ise dünkü gösterim kapanışı sonrası negatif hava hakim.

 EUR/USD ise, dar bantta dalgalanmaya devam ediyor. Dün 22 günlük aktif yaklaşık üzerinde işlem gören paritede akşam saaTürk Lirasıerinde geri çekilme görüldü. An itibariyle 1,1846’dan işlem gören parite akşam açıklanacak olan Fed kararına kadar yatay bir seyir izleyebilir. 1,1918’i direnç olarak izleyeceğimiz paritede 1,1829’da takviye olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir