Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (16.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 BIST’te dünkü %0,74’lük düşüşe karşın 22 Eylül’de başlayan yukarı yönlü trend kanalı korunuyor. Bu sabah hafif pozitif bir açılış bekliyoruz. XU100’de 1170-1175 takviye bandı ile ve 1141 trend desteği takip edilebilir. Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz rezervindeki yukarı yönlü revizyona dair olasılıkler BIST’i takviyelediğinden günün devamında BIST’te toparlanma görebiliriz. Bu durumda izlenecek dirençler 1191 ve 1200 – 1205 bandı.

 Dolar/TL ise, tarihi zirve bölgesi diyebileceğimiz 7,90 – 7,96 bölgesinde kalmaya devam ediyor. TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti (AOFM) %12’yi de aşarak açıklanan enflasyon değerleri karşısında reel getiri sunmaya başladı. Kurda, 7,90 altında 7,75’e kadar geri çekilme alanı oluşabilir. 7,96 üzerinde ise 8,00 – 8,20 bölgesinde yeni bir denge arayışı izleyebiliriz.

Bugünün Gündeminde …

 Küresel piyasalarda yeniden pandemide ikinci dalga korkusu fiyaTürk Lirasıanırken, bir yandan da ABD’de teşvik paketine yönelik karışık haber akışı takip ediliyor. Trump, son açıklamalarında paketin büyüklüğünün artırılabileceğini ve seçimden önce hayata geçirilebileceğini söyledi, ancak bu söylemler seçim öncesi politik manevralar olarak görülebilir.

 Avrupa Birliği (AB), Brexit sonrası İngiltere ile ticari ilişkileri düzenleyecek anlaşma için müzakerelere devam kararı aldı ancak üye ülkelere anlaşmazlığa hazırlıklı olunması çağrısında bulundu. AB, ayrıca İngiltere’nin çıkış protokollerini tam olarak uygulaması gerektiğini vurguladı.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi Eylül ayı TUFE ve Ticaret Dengesi sonuçleri öne çıkıyor. Ardından ABD tarafında Eylül ayı Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi sonuçleri açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise Michigan Tüketici Güveni sonuçsini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında koronavirüs korkularının yeniden artmasıyla karışık görünüm söz konusu. Hong Kong ve Mumbai Bist100lerinde artı hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta karışık bir seyir izlemesi beklenirken Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, artan pandemi korkuları ve küresel riskten kaçış nedeniyle 1,18 direncinden başlayan geri çekilmesinde 22 ve 50 günlük üssel aktif yaklaşıklarının altında, 1,17 civarına geri çekildi. Paritede 1,1700 altında 1,1610’a kadar rahat bir gevşeme alanı var. İlk direnç ise 1,1750.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir