Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (17.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, 1562,0 düzeysinin üzerinde tutunmasıyla ivme kazandı. Tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştiren BIST100, günü %0,96 değer kazancıyla 1570,4 puanla tamamladı. Global piyasaların etkisiyle güne hafif satıcılı başlamasını beklediğimiz Bist100te 1562,0’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1550,0’ye düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde tarihi zirve de olan 1582,0’i direnç olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise, dün 7,46 düzeysine kadar çekilmesinin ardından bu düzey üzerinde tutunmayı başardı. Akşam saaTürk Lirasıerinde açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi sakin bir seyir izlemesini beklediğimiz kurda 7,55’i direnç olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 100 günlük aktif yaklaşık 7,43 takviye olarak devam ediyor.

Bugünün Gündeminde…

 Çin ve Avrupa Birliği arasında geçtiğimiz hafta yapılan yatırım anlaşmasına ilişkin Avrupa’nın Çin basınsına ve eğlence sektörüne yatırım yapmasına kısıTürk Lirasıama getiriyor; Çin firmalarının Avrupa firmalarına yatırım yapmasını ise engellemiyor. Anlaşmanın kabul edilmeden önce çeşiTürk Lirasıi aşamalardan geçmesi ve Avrupa Parlamentosu tarafından tasdiklemelanması gerekiyor. ABD Başkanı Joe Biden Pekin üzerindeki presnın artırılması konusunda Çin’e karşı birleşik bir cephe oluşturmak istemesi kulislerde dolaşırken, AB ve ABD’nin gittikçe büyüyen Çin ekonomisi karşısında nasıl tavır alacağı merak konusu.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi şubat ayı enflasyon sonuçsi açıklanacak. Veride herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Ardından ABD İnşaat İzinleri sonuçsini takip edeceğiz. Günün en önemli sonuçsi ise akşam saaTürk Lirasıerinde açıklanacak olan Fed faiz kararı. Piyasa faizlerde herhangi bir değişiklik beklemiyor fakat Powell’ın açıklamaları tahvil faizleri ve piyasalar üzerinde dalgalanmaya sebep olabilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Fed faiz kararına saaTürk Lirasıer kala karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları da açılışta hafif satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelilerinde dünkü gösterim kapanışı ardından zayıf bir görünüm hakim.

 EUR/USD ise, daha önce de bahsetmiş olduğumuz zayıf görünüm devam ediyor. 1,19 üzerinde tutunmaya çalışan paritede, bu düzeynin altında kalınması halinde 200 günlük aktif yaklaşık 1,1830’a geri çekilme devam edebilir. Fed faiz kararına kadar sakin bir seyir izlemesini beklediğimiz paritede 1,1930’u direnç olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten