Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (17.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne pozitif başlamasının ardından 1409,8 düzeysini test etti. Seans sonlarına doğru kar satışları görülen BIST100, günü %0,21 değer kaybıyla 1392,4 puanla kapattı. Global piyasalarında etkisiyle güne pozitif başlamasını beklediğimiz Bist100te, 1410,0’u direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1425,0’e terakki devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1385,0 ilk takviye olmak üzere 1370,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün TCMB başkanı Naci Ağbal’ın açıklamalarının ardından düşüş yaşadı. 22 günlük aktif yaklaşık altına inen kur an itibariyle de 7,80’den işlem görmekte. Bu düzeynin altında kalındığı sürece zayıflamanın devam edeceği kurda 7,66-7,70 bandı sonraki takviye olarak takip edilebilir. Olası terakkilerde ise 7,82’i direnç olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankası (Fed), olasılıklere paralel olarak federal fonlama faizinde değişiklik yapmadı ve yüzde 0 – 0.25 hedef bandında bıraktı. Kararın ardından açıklamalarda bulunan Powell, toparlanmanın genel olarak beklenenden hızlı olduğu ve işsizlik oranı Kasım’da yüksek kalmaya devam ettiğinin altını çizdi. Fed’in, ekonomiye güçlü takviye sağlamayı hedeflediğini de belirten Powell, hizmeTürk Lirasıerde harcamalar zayıf kalırken dayanıklı mallarda güçlü seyrettiğini söyledi.

 ABD’de 300 milyarlık teşvikin ardından kalan miktarın (608milyar), hava yolları, bireylere ödeme ve işsizlik sigortası ödemelerini kapsayacağını belirtildi. Ancak söz konusu yardım paketi, hükümetin fonlanmasını sağlayacak bütçe tasarısı ile birleştirilip haftanın son gününe kadar oylanamazsa hükümetin kısmen kapanmasını önleyecek geçici bir önlem alınması gerekecek.

 Yurtdışı sonuç gündeminde, öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi Kasım ayı enflasyon sonuçsi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Kasım ayı İnşaat İzinleri, İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, Fed faiz kararı sonrası Powell’ın açıklamalarından takviye buldu. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün sert harekeTürk Lirasıer görüldü. Seans başlarında 1,22 düzeysi üzerine çıkmayı başaran parite, akşam saaTürk Lirasıerinde Fed faiz kararı ve Powell’ın açıklamaları sonrası 1,2125’e geri çekildi. Ardından yeniden terakkie geçen Eur/Dolar, an itibariyle de 1,2230’dan işlem görmekte. Daha önce de bahsettiğimiz trend kanalı üst bandı 1,23’ü sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1,2170 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir