Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (18.01.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe negatif açılışla başlayan Bist100, açılışın ardından toparlanmaya çalışsa da başarılı olamadı ve kar satışlarının hız kazanmasıyla haftayı %1,43 değer kaybıyla 1524,5 puanla kapattı. 10 günlük aktif yaklaşık altında kapanış yapan Bist100te zayıf görünüm devam edebilir. Bu durumda 1510,0’u takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1485,0’e düşüş hız kazanabilir. Olası reaksiyonnda ise 1535,0 ilk direnç olmak üzere 1550,0’e doğru toparlanma görülebilir.

 Dolar/TL ise, Cuma 22 günlük aktif yaklaşık 7,50 düzeysine kadar terakki kaydetti. An itibariyle bu düzeynin hemen altında işlem gören kurda, 7,50 yeniden test edilmesi halinde 7,58-7,60 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,40’ı takviye olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 20 Ocak’ta yemin ederek resmen başkanlık koltuğuna oturacak olan Biden’ın Özel Kalem Müdürü Ron Klain’in başkanlık ekibine bir bilgi notu yolladı. Söz konusu nota göre, Biden, başkanlık koltuğuna oturur oturmaz imzalayacağı başkanlık kararnameleriyle Trump döneminde alınan bazı tartışmalı kararları tersine çevirecek. Bu kararların başında, “nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bazı ülkelere vize yasağını” kaldırılması, ABD’nin yeniden Paris İklim Anlaşması’na döndüğünü ilan etmesi, Meksika sınırındaki göçmen ailelerin dağılması uygulamasını sonlandırması ve ilgili mekan ve yerlerde maske takmayı zorunlu hale getirilmesi gibi kararlar yer alıyor.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde Eurogroup toplantısı yapılması bekleniyor. ABD piyasaları ise Martin Luther King günü dolayısıyla kapalı olacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’den gelen büyüme sonuçlerinin olasılıklerin üzerinde gerçekleşmesiyle Hang Seng ve Shanghai Bist100lerinde artı hava hakim. Ancak Asya piyasalarının genelinde zayıf görünüm söz konusu. Avrupa piyasaları da açılışta bir miktar satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma gösterim kapanışı ardından Dow hariç negatif seyrediyor.

 EUR/USD ise, zayıf görünüm devam ediyor. Cuma %0,7’lik kayıpla 1,2075 düzeysine kadar geri çekilen paritede 50 günlük aktif yaklaşık 1,2084 altında kalındığı sürece geri çekilme devam edebilir. Bu durumda terakki trend kanalı alt bandı 1,20’i sonraki takviye olarak izleyeceğiz. Olası terakkilerde ise 1,2140 direnç olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten