Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (18.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başında alımların zayıf kalmasıyla geri çekildi. Seans sonlarına doğru 1530,0 desteğine geri çekilmiş olsa da toparlanmayı başaran BIST100 günü %0,14 değer kaybıyla 1540,5 puanla kapattı. 22 günlük aktif yaklaşık üzerinde tutunmaya devam eden Bist100te hafif pozitif bir başlangıç görebiliriz. Alımların güç kazanması halinde 1553,0 ilk direnç olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1530,0 ilk takviye olmak üzere 1520,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün doların diğer ülke para birimlerine karşı değer kazanmasıyla 7,05 düzeysine kadar terakki kaydetti. Ancak 7,00 üzerinde sürekli olamayan kur tekrar geri çekildi. Bugün açıklanacak olan TCMB faiz kararı öncesi sakin bir seyir görebileceğimiz kurda, herhangi bir sürpriz yaşanmaması halinde zayıf görünüm bir süre daha devam edebilir. Bu durumda 6,90’ı takviye olarak izleyeceğiz. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerde ise 7,00 direnç olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ait tutanaklar, ülkedeki ekonomik koşulların uzun sürelili hedeflerin uzağında olduğunu ve hedeflere ulaşılıncaya kadar takviyeleyici politika duruşunun devam etmesi gerektiğini ortaya koydu. Tutanaklarda, ekonominin hedeflerden uzak olmasıyla önemli ilerlemenin sağlanmasının biraz zaman alacağı kaydedildi. Fed’in bilançosundaki genişlemenin finansal koşulları önemli ölçüde rahaTürk Lirasıattığına ve ekonomiye takviye sağladığına dikkat çekildi.

 Yurtiçi sonuç gündeminde öğleden sonra TCMB faiz kararını açıklayacak. Piyasa herhangi bir değişiklik beklemiyor.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim sonlarına doğru ABD tarafında ocak ayı İnşaat İzinleri, Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi sonuçleri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’de sonlanan yeni yıl tatili sonrası pozitif başlangıç görülmesinin yanı sıra diğer Asya piyasalarının genelinde zayıf bir görünüm hakim. Avrupa piyasaları da ABD tahvil faizlerindeki terakkiin ardından son günlerde görülen zayıf seyrini devam ettirebilir. ABD vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı sonrası Nasdaq hariç yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün 1,2023 düzeysine kadar geri çekilmesinin zayıf seyrini sürdürüyor. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamı için terakki trend kanalı alt bandı 1,21’in üzerine yeniden kalınması gerekmekte. 1,21’in geçilmesi halinde 1,23-1,2350 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 100 günlük aktif yaklaşık 1,20 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten