Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (18.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif başlamasının ardından, tarihi en yüksek düzey kırarak 1590,0 düzeysini test etti. Ardından satışların güç kazanmasıyla geri çekilen BIST100 günü %0,53 değer kaybıyla 1562,1 puanla kapattı. Önemli takviye düzeysi üzerinde tutunması ve global piyasaların da etkisiyle güne artı açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1575,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1590,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1550,0 takviye olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise, dün akşam Fed faiz kararı sonrası Powell’ın açıklamalarıyla geri çekildi. 7,50’nin altında işlem gören kurda 100 günlük aktif yaklaşık 7,4340’ı takviye olarak takip edeceğiz. Öğleden sonra TCMB faiz kararı ardından sert harekeTürk Lirasıer görülebilir. Bu durumda 7,71’i direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankası Fed’in faiz oranının sabit tutulması kararının ardından açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Powell, “İşsizlik hala yüzde 6,2 gibi yüksek bir düzeyde. FOMC işsizlikteki düşüşün devam edeceğini, bu yılın sonunda yüzde 4,5’e, gelecek yıl yüzde 3’e düşmesini öngörüyor. Enflasyon hedefimiz olan yüzde 2’nin hala altında. FiyaTürk Lirasıarda yukarı yönlü preslar görebileceğimizi düşünüyoruz. İstihdama katılım, ücreTürk Lirasıer, iş akışları, tam istihdamı ölçerken değerlendirdiğimiz birçok unsurdan bazıları. Sadece işsizlik oranına bakılmıyor.” dedi. Açıklamaların ardından tahvil faizlerinde gerileme ve piyasalarda toparlanma görüldü.

 Yurtiçi sonuç gündeminde, öğleden sonra TCMB faiz kararını açıklayacak. Piyasa 1 puanlık artışla %18,0 düzeysine çıkmasını bekliyor.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda ise öğlen Euro Bölgesi Dış Ticaret Dengesi sonuçsi açıklanacak. Ardından ABD tarafında haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi sonuçsini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları dün akşamki Fed faiz kararı sonrası ve Powell’ın açıklamalarıyla açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasaları da kararın ardından yukarıda işlem görüyor. Amerika vadelilerinde ise dünkü gösterim kapanışı sonrası artı hava hakim.

 EUR/USD ise, Fed faizleri sabit bırakmasının ardından Powell’ın açıklamalarıyla terakki kaydetti. Ancak 100 günlük aktif yaklaşık 1,20’nin üzerinde kalınamadığı sürece zayıf görünüm devam edebilir. 1,1950’yi takviye olarak izleyeceğimiz paritede, bu düzeynin altında kalınması halinde 1,1890’a düşüş hız kazanabilir. 1,20’nin üzerinde ise 1,2050 sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten