Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (19.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe durgun açılışla başlayan Bist100, gösterim başından itibaren gelen güçlü alımlarla toparlanmayı başardı ve günü %2,12 değer kazancıyla 1556,7 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1570,0’i, sonraki direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1600,0 hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 1520,0 ilk takviye olmak üzere 1500,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün önemli direnç düzeysi 7,50 üzerine çıkarak 7,55 düzeysi test etti. Ancak bu düzey üzerinde tutunamayarak geri çekilen kur an itibariyle 7,47’den işlem görmekte. Bu düzeynin altında kalınması halinde geri çekilmenin devamını beklediğimiz Dolar/TL’de, 7,41 sonraki takviye olarak izlenebilir. Olası terakkilerde ise 100 günlük aktif yaklaşık 7,59’u direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, Senato’da düzenlenecek bakanlığının tasdiklemelanacağı oturumda Başkan Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin takviyelenmesini önereceği belirtildi. Biden’ın paketinde asgari ücretin yükseltilmesi, aile ve sağlık izinlerinin genişletilmesi gibi Cumhuriyetçileri ürkütecek sosyal önlemler bulunuyor.

 Dünya Ekonomik Forumu 2021 raporunda, pandemi ve onunla beraber artan eşitsizliklere dikkat çekti. Rapora göre orta sürelide ekonomik, uzun sürelide jeopolitik risklerin oluşması da söz konusu olabileceğine yer sonuçldi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde Kasım ayı Konut Fiyat Endeksi sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim başında Almanya Aralık ayı Enflasyon sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem -0,8% olarak gerçekleşen sonuçde olasılık 0,5%.Öğlen saaTürk Lirasıerinde ise Euro Bölgesi Cari Denge ve Almanya Zew Ekonomik Beklentiler sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, global piyasalarda son günlerdeki zayıf görünümün ardından Asya piyasalarında da toparlanma söz konusu. Shanghai Bist100i hariç Asya piyasalarının genelinde %2,0’lere varan terakkiler görülmekte. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası

 EUR/USD ise, düşüş trend kanalı üst bandı 1,21’i test etmesinin ardından hemen altında işlem görüyor. Bu düzeynin geçilmesi halinde yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz paritede 1,2170-1,22 bandında terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 50 günlük aktif yaklaşık 1,2085 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten