Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (19.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, öğlen saaTürk Lirasıerinde açıklanan TCMB faiz kararına kadar güçlü duruşunu korumayı başardı. Ancak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen terakkile beraber BIST100’de satış pressı görüldü. 1562,0 desteği altında kalarak zayıf bir görünüm sergileyen Bist100, günü %0,72 değer kaybıyla 1550,9 puanla kapattı. Güne yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz Bist100te 1575,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1537,0 ilk takviye olmak üzere 1525,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, Fed faiz kararı ardın dün de TCMB’nin olasılıklerin üzerinde faiz artırmasıyla geri çekildi. Yaklaşık %2,5 değer kaybeden kur 200 günlük aktif yaklaşık 7,31 üzerinde tutunmaya çalışıyor. Bu düzeynin altında kalınması halinde 7,24 ilk takviye olmak üzere 7,10’lara düşüş yeniden görülebilir. Olası terakkilerde ise 7,37’i direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendisi hakkında yaptığı “katil” nitelemesi ve ABD seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği gerekçesiyle “Moskova bedel ödeyecek” şeklindeki açıklamasına karşılık ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmeye hazır olduğunu ve iki ülkenin ilişkilerini koruması gerektiğini ifade etti. Uzatılan zeytin dalının ABD tarafında karşılık bulup bulmayacağı merak konusu. Bu gerilim piyasalarda bir müddet daha tedirginlik yaratabilir.

 ABD’de Biden yönetiminin Çin ile ilk doğrudan resmi teması Alaska’da başladı. Zirvede iki taraf da insan hakları, ticaret ve dış politika alanında birbirlerine sert eleştiriler getirdi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in takviyelediği grupların üsTürk Lirasıendiği siber saldırıları ve Pekin yönetiminin Müslüman azınlıklara yönelik preslarını masaya getirdi. Blinken Çin’in adımlarının “kurallara dayanan küresel düzeni tehdit ettiğini” belirtti. Gerilimin ardından Asya ve ABD piyasalarında satışlar görüldü.

 Yurtdışı sonuç gündeminde gösterim başında Almanya şubat ayı UFE sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %1,4 olarak gerçekleşen sonuçde piyasa olasılıksi %0,7.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD-Çin arasında gerçekleşen ilk resmi temasta iki ülke arasında yaşanan gerilim Asya piyasalarında satışlara sebep oldu. Hang Seng Bist100inde %2,0’lere varan kayıplar görülmekte. Avrupa piyasaları ise açılışta yatay olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından negatif tarafta işlem görmekte.

 EUR/USD ise, dalgalanmaya devam ediyor. Dün 1,20 düzeysini yeniden test etmeye çalışan parite ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışla beraber geri çekildi. 1,90 desteği üzerinde tutunmayı başaran Eur/Dolar’da 10 günlük aktif yaklaşık 1,1926’yı direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde yeniden 1,20 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,19 desteği altında 1,1835’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten