Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (19.04.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe hafif satıcılı başlayan Bist100, gösterim boyunca yatay bir seyir izledi. Aylık yaklaşık hacim miktarının da altında kapatan BIST100, günü %0,03 artıda 1408,1 puanla tamamladı. Global piyasaların da etkisiyle güne pozitif başlamasını beklediğimiz Bist100te, 1418,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1430,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1400,0’ün altında 1380,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz hafta 22 günlük aktif yaklaşık 8,01-8,02 bandında geri çekilmiş olsa da bu düzey üzerinde tutunmayı başardı. 10 günlük aktif yaklaşık 8,12’yi direnç olarak takip edeceğimiz kurda, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 8,20-8,25 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,06’yı takviye olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Rusya ve Ukrayna arasında tansiyonun yükseldiği bir dönemde İngiltere, bazı kaynakların dayandırdığı habere göre, savaş gemilerini Karadeniz’e göndermeyi planlıyor. Habere göre, uçak füzelerine karşı silahlandırılmış bir gemi Akdeniz’den Karadeniz’e geçecek, bu gemiye bir anti denizaltı fırkateyni eşlik edecek. HMS Queen Elizabeth’in uçak gemilerinin Karadeniz’e giriş yapmasını yasaklayan uluslararası anlaşmalar nedeniyle Akdeniz’de kalacağı, ancak Rus güçler tarafından bir tehdit oluşması durumunda Karadeniz’deki iki gemiye takviye vermek için hazır olacağı belirtildi. Bu durum piyasalar üzerinde bir süre tedirginlik yaratabilir.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi cari denge ve inşaat üretimi sonuçleri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasalarının pozitif trendine devam etmesi bekleniyor. Asya piyasalarında ise Hindistan’da artan vaka sayıları sebebiyle %2,5’ye varan kaybın dışında genel hava pozitif. Amerika vadelileri de Cuma gösterim kapanışı sonrası Nasdaq hariç hafif negatif seyretmekte.

 EUR/USD ise, dar bantta dalgalanmaya devam ediyor. 50 günlük aktif yaklaşık 1,1940 üzerinde tutunma çabası içinde olan paritede, bu düzey üzerinde kalınması halinde 1,20 düzeysi yeniden test edilebilir. 1,20 üzerinde ise daha önce de oluşan formasyon hedefi olan 1,21’e terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1940 desteği altında 1,1918 sonraki takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten