Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (19.10.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe artı açılışla başlayan Bist100, öğlen saaTürk Lirasıerinde kar satışlarıyla karşılaşmış olsa da ardından toparlanmayı başardı ve haftayı %1,04 değer kazancıyla 1192,73 puanla kapattı. Son üç ayın en yüksek zirvesinden kapanış gerçekleştiren BIST100’de yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını bekliyoruz. Bu durumda 1202,0-1205,0 bandını sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1186,0 ilk takviye olmak üzere 1180,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, Cuma zirve tazeleyerek 7,9580 düzeysini test etti. Ancak gösterim sonlarına doğru geri çekilen kur, an itibariyle de 7,9240’dan işlem görmekte. Bu düzeynin üzerinde kalınması haline yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz Dolar/TL’de 7,96’yı direnç olarak izleyeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 7,90 ilk takviye olmak üzere 7,80’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Çin hükümeti, ABD’de Çinli öğrenci ve araştırmacıların yargılanmasına karşılık olarak Çin’deki ABD vatandaşlarının gözaltına alabileceği uyarısında bulundu. Washington’daki Çin Büyükelçiliğinin konuyla ilgili sorulara herhangi bir yorumda bulunmadı. Hatırlanacak olursa ABD Adalet Bakanlığı, temmuzda akademik kurumlarda araştırma yapmak için vize başvurusunda bulunan üç Çin vatandaşının Çin Halk Kurtuluş Ordusu’yla bağlantısını gizlediği iddiasıyla gözaltına alındığını açıklamıştı.

 KKTC’de resmi olmayan sonuçlara göre %51,74 oy oranı ile Ersin TATAR Recep Tayyip Erdoğan seçildi.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi Ağustos ayı İnşaat Çıktıları, gösterim sonlarına doğru ise ABD tarafında NAHB Konut Fiyat Endeksi açıklanacak. Akşam saaTürk Lirasıerinde ise ABD Federal Bütçe Dengesi sonuçsini takip edeceğiz. Önceki dönem 200mlr açık gerçekleşen sonuçde olasılık 124mlr açık olması yönünde.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Brexit anlaşması ve virüs endişesindeki artışla zayıf bir açılış bekleniyor. Asya piyasalarında ise 3.çeyrek bilanço sonuçlarında toparlanma olasılıksiyle artı hava hakim. Amerika vadelileri ise Cuma gösterim kapanışı ardından hafif aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, Cuma 50 günlük aktif yaklaşık 1,1737 altında kapanış gerçekleştirmesi ile zayıf görünüm devam ediyor. 1,1692’yi takviye olarak izleyeceğimiz paritede bu düzeynin altında kalınması halinde 1,16’ya kadar düşüş hız kazanabilir. Kasım ABD seçimlerinin yaklaşmasıyla da pres altında kalan paritede zayıf görünüm bir süre daha devam edebilir. Olası tepki terakkilerinde ise 1,18’i direnç olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir