Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (19.11.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne reaksiyonyla başlamasının ardından hafif geri çekilme yaşasa da, ardından toparlanmayı başardı ve günü %2,78 değer kazancıyla 1294,72 puanla kapattı. Bugün öğleden sonra açıklanacak olan faiz kararı öncesi sakin bir seyir izlemesini beklediğimiz Bist100te 1304,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1310,0 düzeysine terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1275,0 ilk takviye olmak üzere 1260,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise bugün açıklanacak olan PPK faiz kararı öncesi sakin seyrini koruyor. An itibariyle 7,71’den işlem gören kurda, 7,70’i takviye olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 7,58’e düşüş hız kazanabilir. Beklentilerin altında bir faiz artırımı karşısında ise 7,78’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde ise 7,85’e terakki devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Donald Trump, seçimler için kritik eyaleTürk Lirasıerden Wisconsin’in Milwaukee ve Dane bölgelerinde oyların yeniden sayılması için dava açtı. Trump, yeniden sayım için eyaletin talep ettiği 3 milyon dolarlık masrafı da ödedi. Resmi olmayan sonuçlara göre Biden, 10 delegelik Wisconsin’de Trump’tan 20 bin 608 daha fazla oy alarak seçimleri kazanmıştı. Trump’ın girişimleri sonuçsuz kalırken mücadele etmeye devam edeceğe benziyor.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda öğleden sonra TCMB faiz kararını açıklayacak. Önceki dönem %10,25’de sabit bırakılan faizlerde olasılık %15,0.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen Euro Bölgesi Cari Denge sonuçsi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, Philadelphia Fed İmalat Endeksi ve İkinci El konut satışları sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarıdna covid-19 aşısının dağıtımının biraz daha zaman alması endişesiyle negatif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta hafif satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD’da dün 1,1895 direncini yeniden test etti. Ancak bu düzey üzerinde tutunmayı başaramayan parite an itibariyle 10 günlük aktif yaklaşık 1,1833’ün hemen üzerinde işlem görmekte. Bu düzeynin üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz paritede 1,1920 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1833’ün altında 1,1793’e düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir