Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (2.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, son üç ayın en yüksek düzeysi 1155,00’i test etti. Seans sonlarına doğru kar satışlarıyla karşılaşan BIST100 günü %0,15 değer kaybıyla 1143,50 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle gün negatif başlamasını beklediğimiz Bist100te, 1135,00’i takviye olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1125,00’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1155,00 ilk direnç olmak üzere 1168,00’e terakki ivme kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün terakki trend kanalı alt bandı 7,6350 desteğine kadar geri çekildi. Ancak toparlanma görülen kurda 10 günlük aktif yaklaşık üzerinde tutunma çabası devam ediyor. An itibariyle 7,75’den işlem gören kurda 7,71’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise yeniden 763’lere düşüş görülebilir. Olası tepki terakkilerinde ise 7,85 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Avrupa Birliği’nin (AB) Doğu Akdeniz sorunu ve Türkiye’yle ilişkilerin de ele alınacağı Liderler zirvesi bugün sonlanacak. Zirvede birliğin dış politika alanındaki Belarus ve Türkiye’nin de aralarında olduğu önemli konuları ele alacak. Ancak Hem Ankara’dan hem AB’den diplomatik kaynaklar zirveden Türkiye’ye ilişkin bir yaptırım kararı çıkmasının beklenmediğini belirtiyor. Merkel’in sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiği vurgusu olasılıkyi takviyelemekte.

 ABD Başkanı Trump, dün twitter adresinden yapmış olduğu paylaşımla kendinin ve eşinin koronavirüs olduğunu duyurdu. Trump, kısa süre önce, danışmanlarından Hope Hicks’in COVID-19 testinin pozitif çıkmasının ardından kendisi ile eşinin karantina sürecine başlayacağını açıklamıştı.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi eylül ayı TUFE sonuçsi açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında yaklaşık saaTürk Lirasıik kazançlar, tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve fabrika siparişleri sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları petrol fiyaTürk Lirasıarındaki düşüşle beraber karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları ise ABD başkanı Trump’ın koronavirüse yakalandığı açıklaması ardından açılışta satıcılı olması bekleniyor. Amerika vadelilerinde de an itibariyle negatif hava hakim.

 EUR/USD ise, dün 22 günlük aktif yaklaşık 1,1770’e kadar terakki kaydetti. Ancak Trump’ın virüse yakalandığı haberinin ardından geri çekilen parite an itibariyle 1,1725’den işlem görüyor. 1,17’i takviye olarak takip edeceğimiz paritede bu düzeynin altında kalınması halinde 1,1650’e düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir