Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (2.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne artı açılışla başlayan Bist100, 1300,0 direnci üzerinde tutunmayı başardı ve günü %3,25 değer kazancıyla 1325,3 puanla kapattı. Özellikle banka Bist100inin güçlü duruşuyla kayıpların bir bölümünü geri alan BIST100’de, global piyasaların da etkisiyle bir miktar negatif açılış görebiliriz. Bu durumda 1335,0 ilk direnç olmak üzere 1352,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1310,0’u takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1300,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise dün düşüş trend direnci 7,84’ün üzerinde kalarak 7,91 düzeysine kadar tırmandı. Ardından geri çekilme görülen kurda an itibariyle işlemler 7,8260’dan gerçekleşmekte. 7,80’i takviye olarak takip edeceğimiz kurda, bu düzeynin altında kalınması halinde 100 günlük aktif yaklaşık 7,62’e düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 7,8430 üzerinde yeniden 7,91- 7,93 bandı hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed Başkanı Jerome Powell Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmada, “Ekonomik toparlanma sürüyor ama iyileşmenin hızı durağanlaştı. Aşı haberleri olumlu ancak büyük zorluklar ve belirsizlikler var. Fed, kredi programlarına ayrılan fonların kullanılmayan kısmını geri verecek” diye konuştu. Bunun yanında ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Mitch McConnell koronavirüs salgınının etkileriyle mücadele için yeni teşvik paketi teklifinde bulundu. Hazine Bakanı Mnuchin ve Fed Başkanı Powell da teklife takviye verdiler.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda, gösterim başında Almanya Perakende Satışları, ardından Euro Bölgesi İşsizlik Oranı sonuçsi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD Özel Sektör istihdam datası yayınlanacak. Seans kapanışında Fed başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avustralya GSYH olasılıklerin üzerinde gerçekleşmesi ve Biden’ın Çin’e uygulanan gümrük tarifelerini hemen kaldırmayacağı açıklamaları Asya piyasalarında karışık bir seyre maruz bıraktı. Avrupa piyasaları açılışta hafif negatif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise Mart ayından beri en yüksek artışı kaydederek (%1,2), 1,2070 düzeysinden işlem görmekte. Paritede artık yeni zirveler göreceğimiz döneme girmenin yanı sıra 1,20 düzeysi üzerinde kalındığı sürece trend kanalı üst bandı 1,2265 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,20’i takviye olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir