Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (20.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe hafif artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında görülen satış pressı ile gün boyu zayıf bir görünüm sergiledi. Düşük hacmin devam ettiği BIST100 günü %2,2 değer kaybıyla 1377,2 puanla kapattı. Güne reaksiyonyla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1388,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzey üzerinde ise 1400,0’e terakki devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise sırasıyla 1361,0 ve 1350,0 takviyelerini izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, sıkışma sonrası düşüş trend direnci 8,08’in üzerinde işlem görmekte. Bu düzeynin üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü harekeTürk Lirasıeri devamını görebileceğimiz kurda 8,20-8,25 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,08 altında 8,00-8,03 bandına düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, ABD liderliğine karşı meydan okuyan yeni açıklamalarda bulunurken, küresel düzeyde ayrışmaya yönelik gelişmelere dikkat çekti. ABD’nin Çin menşeli tedarik zincirine, özellikle son dönemde gündeme gelen çip krizine yönelik açıklamalarına atıfla başkan, kısıTürk Lirasıamalar ve ekonomi ve piyasa ilkelerini ihlal eden ayrışmalar oluşturacak herhangi bir çabanın ne kendilerine ne de başkalarına çıkar sağlamayacağını belirtti.

 ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iklim politikası stratejisi paylaşıldı. Açıklamada, İklim Danışmanının İklim Merkezine liderlik edeceği belirtilerek, Hazine Bakanına iklim konuları hakkında raporlar sunacağı, tavsiyelerde bulunacağı ve özellikle Bakanlığın yurt içi ve yurt dışında net sıfır emisyon ekonomisine ulaşma yolundaki yatırımlar için gerekli finansmanı oluşturma çalışmalarına odaklanacağı ifade edildi.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim öncesi Almanya mart ayı UFE sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %0,7 olarak gerçekleşen sonuçde piyasa olasılıksi %0,6.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları vaka sayılarında artış ve global piyasaların da etkisiyle yatay başlangıç yapması bekleniyor. Asya piyasaları karışık bir seyir izlerken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün en son mart ayı başlarında görülen 1,20 düzeysi üzerinde çıkmayı başardı. 1,2130’u bir sonraki hedef olarak takip edeceğimiz paritede, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise terakki trend kanalı üst bandı 1,2680’e doğru terakki devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2030 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten