Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (20.11.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne durgun açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında kar satışlarıyla karşılaşarak 1278,0’e kadar geri çekildi. Ardından TCMB faiz kararı sonrası güçlü bir alım görülen BIST100, günü %1,41 değer kazancıyla 1313,0 puanla kapattı. Tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştiren Bist100te yatay bir açılış beklerken ardından yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamı görülebilir. Bu durumda 1326,0’ı direnci üzerinde kalınması halinde 1350,0’e terakki devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1300,0 takviye olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise dün PPK faiz kararı sonrası %2’nin üzerinde değer kaybederek 7,5160 düzeysine kadar geri çekildi. 100 günlük aktif yaklaşıknın da altında kapanış gerçekleştiren kurda tepki terakkileri görülse de genel yönün aşağıya olduğunu belirtmek isteriz. 7,58 düzeysi altında kalındığı sürece 7,40-7,43 bandında geri çekilme devem edebilir. Olası terakkilerde ise 7,58 direnci üzerinde 7,65 sonraki hedef olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de Hazine Bakanlığı ile Fed arasında ‘acil durum fonu’ gerilimi yaşandı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, haftanın dördüncü günü Fed Başkanı Jerome Powell’a yazdığı mektupla, ABD Merkez Bankası’nın kullanmadığı acil durum fonlarını iade etmesini istedi. Ancak Fed bu talebi kabul etmedi. Fonun yaklaşık değeri 445 mlr dolar. Öte yandan ABD’nin resmi olmayan sonuçlara göre seçilmiş yeni başkanı Biden, yaptığı açıklamada, ekonomiyi kapatmayacağını ve virüsü bitireceğini söyledi.

 AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB üyesi 27 ülke liderinin gerçekleştirdiği zirvede bütçe ve kurtarma programında uzlaşılamadı. Macaristan ve Polonya, gelecekteki bütçe ve kurtarma paketini AB fonlarını hukukun üstünlüğü şartına bağlayan mekanizma nedeniyle veto etti.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Almanya Ekim ayı TUFE sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %0,4 olarak gerçekleşen sonuçde olasılık %0,1. Seans sonunda ise Euro Bölgesi Tüketici Güveni sonuçsini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları koronovirüs etkisindeki artış endişesiyle karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları da AB bütçe ve kurtarma programında uzlaşma sağlanamaması nedeniyle açılışta satıcılı olması bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı sonrası Dow hariç hafif yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD’da sakin seyir devam ediyor. 1,1893’ü direnç olarak izleyeceğimiz paritede bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1,20-1,2026 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 10 günlük aktif yaklaşık 1,1837 ilk takviye olmak üzere 1,1795’e düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir