Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (21.09.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında 1115,80 düzeysine kadar terakki kaydetti. Ancak bu düzey üzerinde tutunmayı başaramayan BIST100, gösterim boyu yatay bir seyir izledi ve haftayı %0,12 değer kazancıyla 1111,96 puanla kapattı. Global piyasalarında etkisiyle negatif açılış beklediğimiz Bist100te, 1100,00 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu düzey üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü tepki harekeTürk Lirasıeri görülebilir. Bu durumda 1120,0 sonraki hedef olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise, Cuma 7,5860 düzeysine kadar terakki kaydetti. Dxy Bist100inde görülen zayıflamayla bir süre pres altında kalması muhtemel olan kurda an itibariyle 7,5690’dan işlemler gerçekleşmekte. 7,57’i direncini yakından takip edeceğimiz Dolar/TL’de 7,54 ilk takviye olmak üzere 7,51’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası tepki terakkilerinde ise 7,60-7,62 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) aşırı ucuz likidite enjeksiyonları gelecek hafta Euro Bölgesi’ndeki fazla likiditeyi ilk kez 3 trilyon euronun üzerinde bir düzeyye getirebilir. AMB Perşembe günü son kredi turunu eksi yüzde 1’e varan faiz oranlarıyla ödeyecek. Alım, Haziran ayındaki 1.3 trilyon euro’luk tahsisat ile karşılaştırıldığında sönük olsa da daha fazla likidite olasılıksiyle finansman maliyeTürk Lirasıeri düştü. Üç aylık Euribor ise Cuma günü yüzde % 0,504 ile en yüksek düzey düşük bir düzeyye geriledi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonlarına doğru Merkezi Hükümet Borç stoku açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda ise öğleden sonra ABD Chicago Fed ulusal Bist100i sonuçsi açıklanacak. Veride herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Ardından Fed başkanı Powell’ın konuşmalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Standard Chartered ve HSBC’nin Hong Kong borsasına kayıTürk Lirasıı hisselerinin büyük meblağlarda şüpheli fon taşıdıkları iddialarıyla Asya piyasalarında satıcılı bir seyir görünmekte. Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma gösterim kanapışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, terakki trend kanalı içine hareket etmeye devam ediyor. 1,1830 desteği üzerinde tutunmayı başaran parite an itibariyle 1,1860’dan işem görüyor. Bu düzeynin üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz paritede 1,1915 ilk hedef olmak üzere 1,20 düzeyleri yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1830 ilk takviye olmak üzere 1,18’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir