Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (21.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında geri çekilmiş olsa da ardından toparlanmayı başardı. Zirve tazeleyen BIST100 Bist100i günü %0,42 değer kazancıyla 1210,41 puanla kapattı. Güne hafif pozitif bir açılış yapmasını beklediğimiz Bist100te 1220,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1232,0’ye terakki devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1203,5 ilk takviye olmak üzere 1194,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, zayıf görünümünü devam ettiriyor. Dün bahsetmiş olduğumuz 7,87 altında işlem gören kurda 22 günlük aktif yaklaşık 7,8160 sonraki takviye olarak izlenebilir. Perşembe açıklanacak olan TCMB faiz kararı öncesi Dolar/TL’deki zayıf görünüm devam etmesi halinde 7,70’lere doğru geri çekilme devam edebilir. Olası tepki terakkilerinde ise 7,90’ı direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 3 kasımda yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerinde New York Times (NYT) ve Siena College tarafından düzenlenen ankette seçmenlere ülkedeki temel konular ve adayların yaklaşımı soruldu. Ülke yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, sağlık hizmeTürk Lirasıeri ve ekonominin durumu gibi ana başlıklar üzerinde katılımcıların yüzde 50’sinin Biden’a daha fazla güvendiği belirtilirken, Trump’a güvenin ise yüzde 41 ile 9 puan geride kaldığı kaydedildi. Ankete yaklaşık 1000 kişinin katıldığı göz önünde bulundurulursa pek sağlıklı bir sonuç çıktığı söylenemez. Ancak Biden’ın 3 kasımda lider çıkması durumunda olası senaryoları gözden geçirmekte yarar var.

 Dün Türkiye Varlık Fonu’nun daha önce görüşmelerin ardından planladığı ilk eurobond ihracını ertelediğini bildirdi. Yapılacak TVF ihracının 5 yıl vadeli ve dolar cinsi olması bekleniyordu.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim başlarında ECB başkanı Lagarde’ın konuşması var. Akşam saaTürk Lirasıerinde ise Fed Bej Kitap raporunu yayımlayacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD teşvik paketinin görüşmeleri devam etmesi ve iyimser yaklaşım ile açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasaları da Shanghai Bist100i hariç yukarıda işlem görüyor. Amerika vadelilerinde ise dünkü gösterim kapanışı sonrası hafif artı hava hakim.

 EUR/USD ise, terakki devam ediyor. 1,1825’in üzerinde kapanış gerçekleştirmesiyle yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını gördüğümüz paritede bir önceki terakki trend kanalı alt bandı 1,1945 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Bugün ECB başkanı Lagarde’ın açıklamalarının da etkili olacağı paritede olası geri geri çekilmelerde 1,1825 desteği altında 1,1776’ya düşüş devam edebilir. ABD başkanlık seçimlerinin yaklaşmasıyla da daha zayıf bir doların devam etmesi pariteyi 1,21-1,22 bandında taşıyabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir