Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (21.12.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe yatay bir açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında alımların öne geçmesiyle terakki kaydetti. Ardından yatay bir seyir izleyen BIST100 haftayı %0,64 değer kazancıyla 1408,3 puanla kapattı. Güne yatay bir açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1420,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1430,0’a terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1392,0 ilk takviye olmak üzere 1385,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, Cuma 100 günlük aktif yaklaşık 7,66’nın da altına inerek 7,61 düzeysini test etti. An itibariyle yeniden 7,67 düzeylerinden işlem gören kurda, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 7,78’e terakki görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,61’i takviye olarak takip edeceğiz. Perşembe günü açıklanacak olan PPK faiz kararına kadar kurda sert harekeTürk Lirasıer görülmeyebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de Kongre, yeni koronavirüs teşvik paketi için 900 milyar dolarlık uzlaşmaya vardı. Ekonomik takviye paketinde, ABD vatandaşlarına 600 dolarlık doğrudan ödeme, küçük işletmelere yönelik 300 milyar dolarlık kaynak, kira yardımı için 25 milyar dolarlık takviye ve işsizlik yardımlarının 300 dolar artırılması gibi düzenlemelerin olduğu belirtiliyor.

 İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüs mutasyonunun kontrolden çıktığını, mutasyona uğramış yeni türün daha hızlı yayılabildiğini söyledi. Bununla beraber bazı ülkelerde görülen koronavirüs mutasyonuyla ilgili Avrupa Birliği ülkeleri acil toplantı yapma kararı aldı.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Aralık ayı Tüketici Güveni sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise, gösterim sonlarına doğru ABD tarafında Chicago Fed Aktivite Endeksi ve Euro Bölgesi Tüketici Güveni sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, Çin Merkez Bankası’nın faizleri sabit bırakması ile karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları ise hafta sonu İngiltere sağlık bakanının mutasyon açıklamaları ardından açılışta satıcılı olması bekleniyor. Amerika vadelileri teşvik paketinin tasdiklemelanması ardından Cuma gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, geçtiğimiz hafta Cuma 1,2274 düzeysine kadar terakki kaydetti. Ancak hafta sonu İngiltere’de çıkan mutasyon haberi ile Euro üzerinde değer kaybı görülmekte. An itibariyle 1,2190’dan işlem gören paritede 1,2164’ü takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1,2068’e düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 1,2274’ü direnç olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir