Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (22.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne artı açılışla başlayan Bist100, öğleden sonra açıklanan TCMB faiz kararına kadar sakin bir seyir izledi. Kararın ardından kar satışlarıyla karşılaşan BIST100, günü %1,13 değer kaybıyla 1551,5 puanla kapattı. 10 günlük aktif yaklaşık üzerinde tutunmasıyla güne yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz Bist100te 1530,0’u takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1500,0’e geri çekilme devam edebilir. Olası reaksiyonnda ise 1565,0 direnç olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise, dün TCMB’nin faizlerde beklendiği gibi değişikliğe gitmemesinin ardından geri çekilme hız kazandı. An itibariyle 7,35 üzerinde tutunan kurda geri çekilmenin devamı halinde 7,32’i takviye olarak izleyeceğiz. Olası terakkilerde ise 7,40 ilk direnç olmak üzere, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde yeniden 7,50-7,52 bandı test edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 TCMB politika faizini %17’de sabit bıraktı. Kararın ardından sıkı duruşunun “kararlılıkla uzun bir müddet” sürdürüleceğine ve gerekirse “ilave parasal sıkılaşma” yapılacağına da dikkat çekildi. Toplantı özeti beş iş günü içinde yayınlanacaktır.

 Öte yandan bir diğer faizlerde değişikliğe gitmeyen banka ECB oldu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) olasılıklere paralel olarak, politika faizini sıfırda, mevduat faizi oranını eksi yüzde 0.5’te sabit tuttu. ECB ayrıca PEPP (Pandemic emergency purchase programme) kapsamındaki tahvil alımları için azami büyüklüğü de 1.85 trilyon euroda tuttu.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda PMI rakamları ön plana çıkıyor. Öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya ve Euro Bölgesi gösterim sonlarına doğru ise ABD Ocak ayı İmalat PMI rakamları açıklanacak. Genel olarak bir miktar düşüş beklenmekte. Seans bitiminde ise ABD tarafında 2. El konut satışları sonuçsini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Hong Kong’daki petrol devi CNOOC’un hisselerinde %5’e varan kaybın ardından Asya piyasalarında negatif görünüm hakim. Avrupa piyasalarında dünkü satışın ardından bir miktar toparlanma görülebilir. Amerika vadelilerinde ise karışık bir seyir izlenmekte.

 EUR/USD ise, dün 10 günlük aktif yaklaşık 1,2145 üzerinde tutunmayı başardı. Yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam eden paritede 1,2195’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1,2350-1,24 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2145’i takviye olarak izleyeceğiz.

Model Portföy Güncelleme

ANGSR’yı Model Portföyümüze ekliyoruz. Anadolu Sigorta’yı yakın zamanda güncellediğimiz 10,39TL/hisse hedef fiyatı ile model tahvilümüze ekliyoruz (Önceki: 8,56TL/hisse). Düşük volatilitesi ve beta katsayısı ile dikkat çeken Şirket’i para politikasında atılan sıkılaştırma adımları sonrası oluşan yüksek faiz ortamından fayda sağlayacak iş modeli nedeniyle beğeniyoruz. Anadolu Sigorta’nın 9Ç20 itibariyle 7 milyar TL üzerinde bir yatırım tahvilü bulunmaktadır. Baz senaryomuzda Şirket’in 2021 yılında 1-1,1 milyar TL yatırım geliri elde edebileceğini düşünüyoruz. Teknik tarafta 2021 için %108’lik kombine rasyosu tahminimiz büyük bir iyileşmeyi işaret etmese de 5,0x 2021T iştiraklere göre ayarlanmış F/K oranı tahminimiz ve yine aynı yöntemle 30% özsermaye karlılığı tahminimiz bize göre Anadolu Sigorta’nın için uygun durum açma düzeylerinde işlem gördüğüne işaret etmektedir.

Model Portföyümüz BIST100 Bist100ine göre yılbaşından beri %7,9 daha yüksek getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten