Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (22.02.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında gelen güçlü alımlarla 1567,0 düzeysine kadar terakki kaydetti. Kısa ve orta sürelili aktif yaklaşıklar üzerinde tutunmaya devam eden BIST100 haftayı %0,90 değer kazancıyla 1560,3 puanla kapattı. Global piyasalardaki zayıf görünüm ABD tahvil faizlerindeki artışla beraber Bist100te negatif açılış görebiliriz. Bu durumda 1550,0’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde 1535,0’e düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 1575,0’i direnç olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise, 10 günlük aktif yaklaşık 7,00 düzeysini direnç olarak korumaya devam ediyor. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde bir sonraki kısa süreli aktif yaklaşık (22 günlük) 7,14’e terakki hıza kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,90’ı takviye olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’nin merakla beklenen teşvik paketi 26 Şubat günü yapılması bekleniyor. ABD Kongresi Bütçe Ofisi son raporunda mevcut plan teklifinin 1,9 trilyon doların üzerine çıktığını tespit etti. Bu durum paketin geçmesi için DemokraTürk Lirasıarın bazı değişiklikler yapması gerektiğine işaret etti. Yaklaşık 31 milyar dolarlık kesinti yapılması gereken pakette, kesinti yapılacak takviyelerin neler olacağı henüz bilinmemekle beraber, paket tasdiklemeının uzaması beklenmiyor.

 Fitch Ratings, Türkiye’nin uzun sürelili yabancı para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, kredi notunun görünümünü ise “negatif”ten “durağan”a yükseltti.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Şubat ayı Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güven Bist100i sonuçleri açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya İfo İş İklimi Endeksi sonuçsi gösterim sonlarına doğru ise ABD tarafında Öncü göstergeleri takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarının genelinde zayıf görünüm hakimken, Çin merkez bankası gösterge faizinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Avrupa piyasaları da ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışın etkisiyle negatif başlangıç yapması bekleniyor. Amerika vadelileri ise Cuma gösterim kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, Cuma terakki trend kanalı alt bandı 1,2110 üzerinde kapatmayı başardı. Trend kanalı içinde işlem görmeye devam etmesi halinde yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz paritede 1,2175’i direnç olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1,2095 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten