Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (22.03.2021)

Piyasalarda Cuma günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe hafif negatif açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında toparlanmaya çalışsa da başarılı olamadı. 1550,0 desteği altında kalınmasıyla satışların derinleştiği BIST100 haftayı %1,41 değer kaybıyla 1529,0 puanla kapattı. Güne satıcılı başlamasını beklediğimiz Bist100te 1500,0’ü takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1470,0’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1550,0 direnç olarak takip edilebilir.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz hafta Perşembe TCMB’nin 200 baz puan faiz arttırmasının ardından 7,20 düzeysi altını test etti. Ancak Cuma gecesi merkez bankası başkanının değişmesiyle yeniden terakkie geçen kurda 8,48’e kadar terakki görüldü. Bu sabah itibari ile gevşeyen Dolar/TL’de 8,00’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 7,78’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıklamalarda bulundu. Elvan “serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir” ifadelerini kullandı. Ayrıca Makroekonomik istikrarın ön koşulları fiyat istikrarı ve finansal istikrardır olduğunu belirten Elvan, bu alanlarda istikrar olmaksızın, güçlü, kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmak mümkün olmayacağını vurguladı.

 Bu hafta haftanın üçüncü günü AK Parti 7. Olağan kongresi yapılacak. Kongrede yeni kadroların belirleneceği ve bazı bakanların değişmesi beklenmekte.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında İşsizlik oranı sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %12,2 olarak gerçekleşmişti.  Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi ocak ayı cari denge sonuçsi açıklanacak. Ardından gösterim sonlarına doğru ABD tarafında 2. El konut satışları sonuçsini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Tl’deki kaybı Asya piyasalarını da etkilediği görülüyor. Shanghai Bist100i hariç satıcılı bir izlenmekte. Avrupa piyasaları da açılışta hafif negatif olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma gösterim kapanışı ardından Nasdaq hariç yatay seyretmekte.

 EUR/USD ise, terakki trend kanalı alt bandında işlem görmeye devam ediyor. 1,1880 üzerinde tutunmaya çalışan paritede 10 günlük aktif yaklaşık 1,1930’u direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1,20 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 200 günlük aktif yaklaşık 1,1830 takviye olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten