Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (22.09.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe durgun açılışla başlayan Bist100, gösterim başında terakki kaydetmeye çalışsa da başarılı olamadı ve satışlar güç kazandı. Seans başlarında 1100,00 desteğine kadar çekilen BIST100 ardından bu desteğinde altında kalarak günü %2,24 değer kaybıyla 1087,03 puanla kapattı. Yatay bir açılış beklediğimiz Bist100te 1083,00’ü takviye olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1077,00’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası tepki terakkilerinde ise 1096,00 ilk direnç olmak üzere 1100,00 yeniden hedeflenebilir.

 Dolar/TL ise, dün en yüksek düzey tazeleyerek 7,64’e kadar terakki kaydetti. Göstergelerin aşırı alım bölgesinde hareket ettiği kurda düzeltme hareketi görülmesi halinde 7,6250 desteği altında 7,60’a düşüş devam edebilir. Dxy Bist100indeki toparlanmayı göz önünde bulundurursak dün diğer ülke para birimlerinde değer kazanan dolarda terakkiin devam etmesi halinde 7,68-7,70 bandı bir sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi ekonomisinin koronavirüsten toparlanmasına ilişkin belirsizliğin sürmesi ile birlikte, ihtiyaç duyulması halinde, parasal teşviğin artırılabileceği taahhüdünü yineledi. Lagarde, Pazartesi günü yaptığı konuşmada, üçüncü çeyrekte bir terakki olabileceğini, ancak durumun halen “dengesiz ve noksan” olduğunu kaydetti.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Eylül ayı Tüketici Güveni sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda ise öğlen saaTürk Lirasıerinde İngiltere Merkez Bankası başkanı Bailey’in açıklamalarını takip edeceğiz. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Mevcut Ev Satışları ve Euro Bölgesi Tüketici Güveni sonuçleri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları dünkü sert satışların ardından bugün toparlanma bekleniyor. Asya piyasaları koronavirüste vaka satılarının artmasıyla negatif hava devam ediyor. Kospi Bist100inde %2,00’nin üzerinde kayıp söz konusu. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün doların diğer ülke para birimleri karşısında terakkiiyle terakki trend kanalı alt bandı 1,1843 desteği altında kaldı. Geri çekilmenin hız kazanmasıyla 1,1732 düzeysine kadar düşüş kaydeden paritede 50 günlük aktif yaklaşık 1,1723 sonraki takviye olarak izlenebilir. Olası tepki terakkilerinde ise 1,1835 ilk direnç olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir