Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (22.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif başlamasına rağmen, 1220,0 direnci üzerinde tutunamayarak geri çekildi. Global piyasalardaki zayıf görünümün de hissedildiği BIST100 günü %0,09 artıda 1211,51 puanla kapattı. Güne hafif negatif açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te öğleden sonra açıklanacak olan TCMB faiz kararına kadar sakin bir seyir görülebilir. Bu durumda 1200,0’ü ilk takviye olarak izleyeceğiz. Altında kalınması halinde 1186,0’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 1227,0 ilk direnç olmak üzere 1238,0 terakki devam edebilir.

 Dolar/TL ise, an itibariyle 22 günlük aktif yaklaşık 7,8215 üzerinde tutunma çabası içinde. Faiz kararı öncesi dalgalanma görebileceğimiz kurda bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 7,88-7,90 bandı test edilebilir. Beklentilere paralel bir faiz artırımı gerçekleştirilmesi halinde kurdaki zayıf görünüm bir süre daha devam edebilir. Bu durumda 7,72 ilk takviye olmak üzere 7,61’e düşüş hız kazanabilir. Aksi taktirde olasılıklerin altında bir arttırım kurda yeniden 7,96- 8,00 bandına doğru hareketin önünü açabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun Ekim 2020 sayısında ABD ekonomisinin ılımlı şekilde büyümeye devam ettiğini ancak görünümün belirsiz olduğunu bildirdi. Faaliyetteki değişikliklerin sektöre göre büyük farklılıklar gösterdiğine işaret edilen raporda, imalatın genel olarak makul hızda arttığı kaydedildi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Tüketici Güveni sonuçsi açıklanacak. Öğleden sonra ise TCMB faiz kararını takip edeceğiz. Önceki dönem 200 baz puan artışla 10,25 olan oranda piyasa olasılıksi 150-200 puan arttırım olacağı yönünde.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda ise öğleden sonra ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve ardından Euro Bölgesi Tüketici Güveni sonuçleri öne çıkıyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD teşvik görüşmelerinin devam etmesiyle açılışta satıcılı olması bekleniyor. Asya piyasalarında da negatif hava hakim. ABD vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı ardından satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise, dün 1,1882’yi test etti. Yükseliş trend kanalı içinde hareket etmeye devam eden paritede 1,1969 sonraki hedef olarak takip edilebilir. ABD başkanlık seçimleri yaklaştıkça dalgalanmaların artacağı Eur/Dolar’da olası geri çekilmelerde 1,1752’i takviye olarak izleyeceğiz. Genel yönün yukarı olduğu görüşümüzü korurken orta sürelide trend kanalı üst bandı 1,2370 hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir