Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (23.09.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başında gele alımlarla terakki kaydetmeye devam etti. 100 günlük aktif yaklaşıknın da üzerinde günü %0,84 değer kazancıyla 1096,16 puanla kapatmayı başaran Bist100te yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamı görülebilir. Bu durumda 1106,00 takip edeceğimiz ilk direnç olmak üzere 1116,00’ya terakki ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1085,00’i takviye olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, gece saaTürk Lirasıerinde 7,6750 düzeysine kadar terakki kaydetti. An itibariyle 7,66-7,67 aralığında işlem gören kurda, Dxy Bist100indeki toparlanmayı da göz önünde bulundurursak 7,70-7,72 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,6150 takviye olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü. Görüşmede, Türkiye-Fransa ilişkileri ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Doğu Akdeniz’deki gerginliğin sebebinin Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin bölgedeki meşru haklarının yok sayılması olduğuna işaret ederek, Fransa’nın Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin gerginliği tırmandıran maksimalist iddia ve adımlarını takviyelemesine anlam veremediğini belirtti.

 Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi, ekibinden bir kişinin koronavirüs (COVID-19) testi pozitif çıkan AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in karantinaya girmesi nedeniyle 1-2 Ekim’e ertelendi. AB liderlerinin zirvede Doğu Akdeniz ve Türkiye-AB ilişkilerinin yanı sıra Çin, COVID-19 tedbirleri ve ekonomik politikaları ele alması bekleniyor.

 Yurtdışı sonuç gündeminde gösterim başlarında Almanya Eylül ayı imalat PMI, hemen ardından İngiltere imalat PMI sonuçleri açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında üretim PMI sonuçsini ve Fed başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları bugün açıklanacak olan PMI rakamlarındaki toparlanma olasılıksiyle açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya’da ise Kospi ve Nikkei Bist100lerinde zayıf görünüm hakimken diğer piyasalarda toparlanma görülmekte. Amerika vadelileri de dünkü gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, Dxy Bist100indeki toparlanma ile beraber düşüşe devam ediyor. 50 günlük aktif yaklaşık 1,1719’un da altında kalan paritede 1,1613 sonraki takviye olarak takip edilebilir. Ancak bugün açıklanacak olan Avrupa ve ABD PMI rakamları sonrası paritede toparlanma görülebilir. Bu durumda 1,1719’un geçilmesi halinde 1,1830’a terakki ivme kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir