Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (23.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif artı açılışla başlayan Bist100, öğlen saaTürk Lirasıerine kadar beklenildiği gibi sakin bir seyir izledi. TCMB faiz kararının ardından özellikle bankalar tarafında sert satışlar görülmesiyle geri çekilen BIST100, günü %1,09 değer kaybıyla 1198,32 puanla kapattı. Güne reaksiyonyla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1210,0’u direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise yeniden 1223,0-1227,0 bandı hedeflenebilir. Olası satışların devamı halinde ise 1190,0 ilk takviye olmak üzere 1175,0’e geri çekilme hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün TCMB kararı öncesi 7,78’e kadar gerilerken kararın ardından yeniden tırmanışa geçti. 7,86 düzeysi üzerinde hareketin hız kazandığı kurda 7,9795’e kadar terakki kaydedildi. An itibariyle 7,95- 7,96 bandında dalgalanan Dolar/TL’de ABD başkanlık seçimlerinin yaklaşıyor olması nedeniyle bir süre daha pres görebiliriz. Bu durumda 7,90’ı ilk takviye olarak izleyeceğimiz kurda 7,84’e geri çekilme görülebilir. Olası terakki denemelerinde ise 8,0’i direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım seçimleri öncesindeki son canlı yayın tartışmasında, ülkesinin petrol için başka ülkelerde savaştığını belirterek, “İlk kez benim dönemimde enerji bakımından bağımsızız. Artık enerji için savaşmak zorunda kaldığımız onca ülkeye ihtiyacımız yok.” dedi. Biden, çevreyi kirleten endüstrilere sınırlama getireceğini ifade ederken, Trump’ın “Petrol endüstrisini kapatacak mısın?” sorusuna “Onları dönüştüreceğim.” yanıtını verdi. İkili arasında geçen son açık oturumda da oy oranlarında ciddi değişim olmadığı görüldü.

 TCMB dün faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek geç likidite penceresi (GLP) faizini yüzde 13,25’ten yüzde 14,75’e yükseltti. Bu karar TCMB’nin politika faizini artırmadan likidite adımlarıyla piyasalardaki faizleri daha fazla yükseltebileceğine işaret ediyor.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim başlarında Ekim ayı Almanya İmalat PMI ve İfo İş İklimi Endeksi, gösterim sonlarına doğru ise ABD Üretim PMI sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları artan koronavirüs vakaları karşısında karışık bir seyir izlemekte. Avrupa piyasaları da açılışta hafif pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından pozitif seyrediyor.

 EUR/USD ise, dün görülen gevşeme bugün de devam ediyor. 1,1830 desteği altında kalan paritede 10 günlük aktif yaklaşık 1,1782’i bir sonraki takviye olarak izleyeceğiz. Bugün açıklanacak PMI rakamları ardından dalgalanma görebileceğimiz paritede olası yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerde 1,1874 ilk direnç olmak üzere trend kanalı üst bandı 1,1954 yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir