Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (23.11.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe hafif artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başında alımların güç kazanmasıyla terakki kaydetti. Ardından yatay bir seyir izleyen BIST100 haftayı %0,83 değer kazancıyla 1323,95 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1333,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1350,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası kar satışlarında ise 1300,0 geri çekilme görülebilir.

 Dolar/TL ise Cuma 7,70 düzeysini test etmiş olsa da, an itibariyle 7,65’den işlem görüyor. Kurdaki sakin seyri bir süre daha görmemiz mümkün. 10 günlük aktif yaklaşık 7,72’i direnç olarak izleyeceğimiz Dolar/TL’de, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 7,82’ye terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,65 ilk takviye olmak üzere 7,55’ler yeniden test edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu olağan il kongrelerinde yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’ne mesaj vererek, “Kendimizi başka yerlerde değil, Avrupa’da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz” dedi. Ardından “Amacımız ne içerde ne de dışarda kimseyle kavga etmek, kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemek, kimsenin meşru duruşunu bozmak değildir. Tam tersine dosTürk Lirasıarımızla ve müttefiklerimizle daha güçlü işbirliği halinde olmak istiyoruz” diye devam eden Erdoğan’ın olumlu ve yapıcı mesajları, TL varlıkları üzerinde pozitif etki yaratmaya devam etmesi bekleniyor.

 ABD’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden, kabinesinin ilk üyelerini haftanın ikinci günü açıklaması bekleniyor. Eski Fed Başkanı Janet Yellen’ın ismi Hazine Bakanlığı için geçmekte.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başlarında Ekim ayı yabancı turist girişi sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda ise, öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya ve Euro Bölgesi Kasım ayı İmalat PMI sonuçleri açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD Kasım ayı Üretim PMI sonuçsini takip edeceğimiz. Verilerde önceki döneme göre düşüş beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Nikkei Bist100inde Tokyo hava yolları hisselerindeki kayıplar nedeniyle düşüş görülürken, diğer Asya Bist100lerinde artı hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta yukarıda olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma gösterim kapanış ardından karışık bir seyir izliyor.

 EUR/USD’da geçtiğimiz hafta 1,1818-1,1893 bandından dalgalanma yaşadı. An itibariyle de bu bant içinde işlem gören paritede 1,1841’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde 1,1780’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1,1893 direnci üzerinde 1,1920 yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir