Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (23.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başından itibaren gelen güçlü alımlarla zirve tazeledi ve günü %1,48 değer kazancıyla 1405,0 puanla kapattı. Güne durgun açılışla başlamışını beklediğimiz Bist100te, 1400,0’ü takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde 1385,0’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1410,0 ilk direnç olmak üzere 1420,0-1425,0 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise, sakin seyir devam ediyor. Yarın açıklanacak olan TCMB faiz kararına kadar da bu durum devam edebilir. 100 günlük aktif yaklaşık 7,6620’nin hemen altında işlem gören kurda 7,61’i takviye olarak izleyeceğiz. Olası terakkilerde ise 7,75’i direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Donald Trump, Kongrede kabul edilerek kendisinin tasdiklemeına sunulan COVID-19 salgınına yönelik pakette, 600’er dolar nakit yardımının 2 bin dolara çıkarılması da dahil bazı değişiklikler yapılması için çağrıda bulundu. Trump 28 Aralık’a kadar yasayı imzalamazsa ABD’de kamu kurumlarında kapanma gerçekleşecek.

 Yurtdışı sonuç gündeminde gösterim sonlarına doğru ABD tarafında Haftalık İşsizlik Maaşı başvuruları, Dayanıklı Tüketim Malları ve Tüketici Fiyat Endeksi sonuçleri açıklanacak. Özellikle Dayanıklı Mal Siparişlerinde bir önceki döneme göre düşüş bekleniyor. Seans sonunda ise Michigan Tüketici Güveni ve Yeni Konut Satışları sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, dün diğer global piyasalarda görülen artı havanın etkisiyle terakki kaydetti. Avrupa piyasaları ise Noel tatilinin etkisiyle açılışla bir miktar negatif olabilir. Amerika vadelileri ise dün Trump’ın yardım paketini imzalamaması ile bir miktar geri çekildi. Dünkü gösterim kapanışı ardından %0,3’lük kayıplar söz konusu.

 EUR/USD ise, dünkü geri çekilmenin ardından toparlanma görülüyor. Yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam eden paritede 1,2250’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1,2380-1,24 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2160 ilk takviye olmak üzere 1,21’e düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir